Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Co zyskuje pracodawca p³ac±c wiêkszo¶æ jako nadgodziny?
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Sun Jul 08, 2007 12:51 am    Post subject: Co zyskuje pracodawca p³ac±c wiêkszo¶æ jako nadgodziny? Reply with quote

[b]Pracujê w Anglii. W kontrakcie mam zapisane 6 godzin tygodniowo ale w rzeczywisto¶ci pracujê ok.21. Te "nadgodziny" s± traktowane jako godziny dodatkowe i oczywi¶cie mam za nie p³acone (taka sama stawkê jak za te 6 podstawowych). Zastanawia mnie tylko co, zatrudniaj±c mnie w ten sposób, zyskuje pracodawca a co tracê (a mo¿e zyskujê) ja? [/b]

Za nadgodziny nie ma obowi±zku p³acenia wy¿szej stawki (nawet - czysto teoretycznie - mo¿na siê umówiæ na stawkê ni¿sz± za nadgodziny - choæ nie s³ysza³em o czym¶ takim) Oczywi¶cie stawka musi byæ zawsze wy¿sza od p³acy minimalnej.

Szkopu³ tkwi w prawie do p³atnego urlopu, a dok³adniej do wysoko¶ci p³aconego w czasie urlopu wynagrodzenia. Naliczane jest ono wg. pensji podstawowej. W przypadku wypowiedzenia umowy, gdy pracodawca zwolni Pani± z obowi±zku wykonywania pracy, bêdzie musia³ jedynie zap³aciæ za godziny z kontraktu;

Jednak¿e nale¿y zwróciæ uwagê, ¿e w UK umowa o pracê nie musi byæ zawarta na pi¶mie i liczy siê raczej stan faktyczny. Jest absurdem, ¿e nadgodziny stanowi± 3/4 czasu pracy... Czyli w takiej sytuacji (s±dzê), mog³aby Pani domagaæ siê zap³aty wed³ug Pani normalnej pensji i nawet wyst±piæ do trybuna³u. Nie wiem jednak , czy warto siê s±dziæ o kilkadziesi±t funtów...

[b]Mam jeszcze jedno pytanie. A co w takim wypadku z emerytura? W jaki sposób bêdzie naliczana-tez na podstawie faktycznie przepracowanych godzin a nie tych z kontraktu? I czy ma znaczenie ze nie jestem zarejestrowana w Home Office? Wys³a³am tam wszystkie wymagane dokumenty ale odpisali mi ze sie nie kwalifikuje do rejestracji i ze mogê pracowaæ bez rejestrowania siê.[/b]

Zanim odpowiem na pytanie, proszê o odpowied¼ dlaczego Home Office odmówi³ rejestracji?

Pierwsza mo¿liwo¶æ, jaka siê nasuwa, to ¿e jest pani samozatrudniona. W takiej sytuacji, prawa pracownicze, o których pisa³em i tak nie przys³uguj±. Natomiast okres prowadzenia dzia³alno¶ci w UK zostanie zaliczony w ZUS do okresów niesk³adkowych (zostanie uwzglêdniony w sta¿u pracy). Podobnie DWP, uwzglêdni sta¿ pracy w Polsce przy przyznaniu emerytury. Kiedy bêdzie Pani wystêpowa³a o emeryturê, zg³osi Pani w ZUS fakt prowadzenia dzia³alno¶ci w UK (proszê trzymaæ dokumentacjê) i ZUS wyst±pi do DWP o dosy³anie Pani emerytury odpowiadaj±cej okresowi prowadzenia dzia³alno¶ci w UK.

Przy tej liczbie godzin najprawdopodobniej nie odprowadza Pani ¿adnych podatków w UK ani sk³adek. Nie jestem w stanie Pani odpowiedzieæ, jaka w zwi±zku z tym bêdzie przys³ugiwa³a emerytura w UK, tym bardziej, ¿e mo¿e zale¿eæ to od wielu innych czynników. Proszê skontaktowaæ siê bezpo¶rednio z DWP www.dwp.gov.uk

Z obowi±zku rejestracji zwolnione s± te¿ osoby, które:

- 30 kwietnia 2004 r. przepracowa³y legalnie na terenie Zjednoczonego Królestwa 12 miesiêcy bez przerwy;
- przepracowa³y legalnie na terenie Zjednoczonego Królestwa 12 miesiêcy bez przerwy, z których czê¶æ lub ca³o¶æ przypada po 30 kwietnia 2004 r.
- posiada³y zezwolenie na wjazd lub pobyt w Zjednoczonym Królestwie, niepodlegaj±cy warunkom ograniczaj±cym prawo do zatrudnienia
- ¶wiadcz± us³ugi na terenie Zjednoczonego Królestwa na rzecz pracodawcy prowadz±cego dzia³alno¶æ spoza Zjednoczonego Królestwa;
- s± obywatelami Zjednoczonego Królestwa, innego kraju wchodz±cego w sk³ad EOG lub Szwajcarii;

(¼ród³o: Home Office www.workingintheuk.gov.uk)

Niezale¿nie od wszystkiego, okres pracy zostanie zaliczony do sta¿u pracy. Natomiast wysoko¶æ emerytury wyp³±canej cz±stkowo przez poszczególne instytucje zale¿y od zasad obowi±zuj±cych w danym pañstwie.

O ubezpieczeniu emerytalnym mo¿e Pani równie¿ przeczytaæ:
www.jobland.pl/zasady/uk.php#5

[b]Nie jestem osoba samozatrudniona. Nie wiem dlaczego Home Office stwierdzi³ ze sie nie kwalifikuje - nie zosta³o to w ¿aden sposób uzasadnione w li¶cie, który od nich otrzyma³am. Pocz±tkowo my¶la³am, ze powodem mog³a byæ ma³a liczba godzin pracy a teraz my¶lê, ¿e przez to, ze zdeklarowa³am ze bêdê w Anglii nie d³u¿ej ni¿ 11 miesiêcy. Je¶li chodzi o sk³adki to jest odprowadzana sk³adka na NIN (ok.10%).[/b]

Proponujê, aby skontaktowa³a siê Pani z WRS i wyja¶ni³a przyczyny. Zgodnie z informacjami Home Office nie powinno tak byæ. Je¶li by³ to b³±d Home Office, nie bêdzie Pani ponosi³a z tego tytu³u ¿adnych konsekwencji.

Wed³ug mojej wiedzy, dochody poni¿ej 90 funtów tygodniowo nie podlegaj± sk³adkom National Insurance. Je¶li od tych dochodów by³y naliczane sk³adki, mo¿e Pani spróbowaæ wyja¶niæ to z pracodawc± lub HM Revenue and Customs. Byæ mo¿e s± tu jakie¶ dodatkowe uwarunkowania.

[b]Wydaje mi siê, ¿e w Home Office siê nie pomylili gdy¿ o rejestracje ubiega³am siê dwa razy i dwa razy odes³ali mi to samo pismo ze siê nie kwalifikuje bez podania przyczyny. Ponadto mój pracodawca dzwoni³ do nich i powiedzieli, ze nie musze siê rejestrowaæ, bo pracuje part time (chyba bo akurat jako¶ tak nie bardzo skupi³am siê na tym gdy mówi³ mi dlaczego tylko raczej utkwi³o mi ze nie muszê siê rejestrowaæ wcale :-)) Je¿eli za¶ chodzi o dochody to przekraczaj± one £100 tygodniowo bo mimo i¿ w kontrakcie mam 6 godzin to jak pisa³am pracujê przewa¿nie 21 godzin (tygodniowo oczywi¶cie).[/b]

Mia³em okazjê dzisiaj rozmawiaæ z Home Office (+44 114 207 6022), gdzie przy okazji zapyta³em siê o Pani kwestiê.

Potwierdzono, ¿e rejestracja WRS jest obowi±zkowa niezale¿nie od liczby godzin pracy, o ile osoba aplikuj±ca jest pracownikiem (nie jest samozatrudniona). Je¶li wiêc zg³osi³a siê Pani jako pracownik do WRS, odrzucenie wniosku o rejestracjê by³o bezpodstawne. Mo¿e Pani zadzwoniæ na w/w liniê i spróbowaæ dowiedzieæ siê na temat Pani indywidualnej sytuacji, gdy¿ istotnie, je¶li dwukrotnie Pani odmówiono, ma Pani powody, aby dowiedzieæ rozwiaæ te w±tpliwo¶ci i precyzyjnie ustaliæ przyczynê odmowy oraz ostatecznie wyja¶niæ,
czy powinna siê Pani zarejestrowaæ, czy nie.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in