Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
problem z pay slipami
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ewelina855



Joined: 12 Aug 2008
Posts: 35

PostPosted: Wed Dec 16, 2009 5:06 pm    Post subject: problem z pay slipami Reply with quote

Witam.
Mam problem z payslipami.
Chcia³abym siê dok³adnie dowiedziec jak oblicza siê net pay. Pracujê przez agencjê, dodaj± mi Travel Scheme co w rezultacie podnosi mój net pay.
Na pay slipach nie ma wzmianki, ¿e p³acê jakiekolwiek PAYE czy NINc - niezale¿nie ile zarabiam.
Co to jest salary adjustment i czemu odejmuj± mi to od gross pay co daje taxable pay?
Przyk³ad:
Gross pay 275.50
salary adjustment 165.50
taxable pay 110.00
total deductions 0.00
travel schame 126.82
total tax-free expanses 126.82
net pay 236.82

Dziêki Travel Scheme net pay wzrós³ o 9.52

Czy agencja mo¿e mi odtr±caæ salary adjustment( i co to wogóle jest?) i czy podlega to opodatkowaniu? Dane s± z tego roku podatkowego. Mój tax code to "L". Czy mog± nie wykazywaæ na pay slipach potr±ceñ? Co je¶li przy rocznym rozliczeniu faktycznie bêdzie mi przys³ugiwa³ zwrot podatku a na pay slipach i P60 bêdzie widnia³a informacja, ¿e total deductions=0.00

Proszê pomó¿cie mi to jako¶ sensownie posk³adaæ.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Tue Dec 22, 2009 6:45 am    Post subject: Reply with quote

Jak nale¿y domniemywaæ, wyrazi³a Pani zgodê na to, ¿eby czê¶æ Pani wynagrodzenia wyp³acaæ w postaci "travel scheme", dochodu zwolnionego z podatku. Istotnie, w niektórych sytuacjach czê¶æ dochodu zwi±zana z podró¿± s³u¿bow± lub prac± z dala od miejsca zamieszkania, mo¿e byæ zwolniona z podatku. Niemniej, nie jeste¶my w stanie, ani nie mamy kompetencji by oceniaæ, czy istotnie w Pani przypadku takie zwolnienie mo¿e mieæ zastosowanie, aby tak by³o, musz± byæ spe³nione warunki zwolnienia takiego dochodu.

Za³ó¿my jednak, ¿e Pani pracodawca robi to zgodnie z przepisami, tzn. istotnie w Pani przypadku zasz³y okoliczno¶ci uprawniaj±ce do zwolnienia. Pracodawca odj±³ od Pani podstawowej pensji brutto GBP 165.50 (adjustment) i w zamian wyp³aci³ kwotê GBP 126.82 kosztów podró¿y. Po potr±ceniu Pani pensja podlegaj±ca opodatkowaniu to GBP 110.00, czyli obecnie pracodawca wyp³aca Pani GBP 236.82.

Kwota dochodu do GBP 110.00 tygodniowo jest jednak wolna od sk³adek National Insurance oraz potr±ceñ na podatek (nie jest jednak wolna od podatku co do zasady, bo podatek p³aci siê w skali roku - niemniej, je¶li nie ma innych, podlegaj±cych opodatkowaniu dochodów, to zarabiaj±c tygodniowo GBP 110.00 nie przekroczy siê kwoty wolnej od podatku, GBP 6475).

Aktualne stawki i kwoty wolne od podatku:
http://www.hmrc.gov.uk/rates/nic.htm
http://www.hmrc.gov.uk/rates/it.htm

Dlatego pracodawca nie odprowadza za Pani± ¿adnych sk³adek ani nie p³aci podatku, gdy¿ wszystko wyp³acone jest w ramach kwot wolnych od podatku i sk³adek. Z tego powodu oczywi¶cie nie bêdzie Pani mog³a ubiegaæ siê o zwrot podatku (zwrotowi podlega tylko podatek zap³acony, a dok³adnie mówi±c, nadp³acony, co ma miejsce w np. przypadku pracowników którzy w UK osi±gaj± dochód tylko przez czê¶æ roku podatkowego).

Podejrzewam, ¿e normalnie mia³a Pani potr±cane oko³o 30 funtów podatku (PAYE Tax), z którego czê¶æ mog³a byæ do zwrotu (a nawet ca³o¶æ, je¶li Pani dochody roczne nie przekroczy³y kwoty wolnej, obecnie GBP 6475). Dlatego je¶li na skutek tej operacji otrzymuje Pani netto o 10 funtów wiêcej to mo¿e siê okazaæ, ¿e na tej operacji jest Pani stratna, bo nie bêdzie podatku do zwrotu.

Czy tak mo¿na?
Jak wspomnia³em, abstrahujemy tu od tego, czy istotnie mo¿na stosowaæ takie zwolnienie - w niektórych sytuacjach mo¿na.
Potr±cenia z pensji, poza potr±ceniami wynikaj±cymi z prawa oraz zaliczkami, mog± odbywaæ siê wy³±cznie za zgod± pracownika - dlatego nale¿y to sprawdziæ w umowie lub w innych podpisanych dokumentach.
Je¶li odbywa siê to za Pani zgod±, to oczywi¶cie pracodawca nie ³amie umowy.
Natomiast, niezale¿nie od okoliczno¶ci, pracodawca musi stosowaæ siê do przepisów o p³acy minimalnej, która okre¶la ¿e pracownik nie mo¿e zarabiaæ BRUTTO mniej ni¿ okre¶lona stawka (obecnie 5.80 na godzinê dla pracowników powy¿ej 22 roku ¿ycia). Wiêcej informacji (równie¿ broszura w jêzyku polskim) na stronie:
http://www.direct.gov.uk/en/Employment/Employees/Pay/DG_10027201
TU TE¯ ZNAJDZIE PANI INFORMACJE NT. ODPOWIEDNICH INFOLINII.

Pani wyp³ata przed opodatkowaniem wynosi obecnie 236.82, czyli zak³adaj±c ¿e pracuje Pani 40 godzin tygodniowo, mie¶ci siê to w ramach p³acy minimalnej. Gdyby pracowa³a Pani wiêcej, wtedy mog³oby wyj¶æ mniej ni¿ 5,80 na godzinê i pracodawca musia³by wyrównaæ ró¿nicê.

Mo¿na argumentowaæ, ¿e kwota wydatków (expenses) nie stanowi wynagrodzenia dla potrzeb obliczania p³acy minimalnej, gdy¿ jest zwrotem kosztów podró¿y. Wtedy mia³oby miejsce istotne naruszenie przepisów o p³acy minimalnej. Trzeba jednak zwróciæ uwagê, ¿e, jak rozumiem, faktycznie te wydatki nie s± przez Pani± ponoszone wiêc jest to faktycznie cze¶æ pensji (brutto = netto).

To co ma w tym przypadku miejsce, to pewna kombinacja, dokonywana (jak siê wydaje w Pani przypadku) w ramach prawa b±d¼ na jego granicy. Operacja ma na celu zaoszczêdzenie na podatku, niemniej wydaje siê, ¿e pracodawca wiêkszo¶æ tej oszczêdno¶ci zabra³. Nie s± p³acone sk³adki na ubezpieczenie spo³eczne, ani podatek (w zwi±zku z tym zwrotu podatku te¿ nie bêdzie). Je¶li bêdzie tak przez ca³y rok, to na P60 bêdzie równie¿, ¿e nie by³o nic potr±cane, ale nie ma z tego dodatkowych konsekwencji poza kwestiami opisanymi powy¿ej.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± ani biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Materia³ zosta³ opracowany na podstawie dostêpnych informacji z wiarygodnych ¼róde³. Nie stanowi on ¼ród³a prawa ani nie jest oficjaln± wyk³adni±. Stan prawny obowi±zuj±cy w dniu publikacji tej informacji mo¿e siê zmieniæ w przysz³o¶ci. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. us³ugi Euro Tax (5% zni¿ki dla osób z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl

Osobom pracuj±cym lub zamierzaj±cym pracowaæ lub przeprowadziæ siê do Wielkiej Brytanii polecamy us³ugi Quickstart UK http://jobland.quickstartuk.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ewelina855



Joined: 12 Aug 2008
Posts: 35

PostPosted: Wed Dec 30, 2009 12:41 pm    Post subject: Reply with quote

Skoro wiêc pracodawca nie odprowadza ode mnie sk³adek gdzie podzia³a siê ró¿nica miêdzy brutto a netto. Przecie¿ ta ró¿nica to potr±cenia. Jak wiêc przedstawia siê sprawa NIcontribution? Kto to op³aca i w jakiej wysoko¶ci?
Inni pracownicy tej agencji zarabiaj±cy mniej wiêcej tyle samo maj± na pay slipach uwzglêdnione potr±cenia(równie¿ otrzymuj± Trawel Schame). Od czego to zale¿y. Dlaczego nikt nie odprowadza ode mnie skladek a w rzeczywisto¶ci pobiera podatek? Czy to jest legalne? Co mam zrobiæ ¿eby uwzglêdniali mi potr±cenia? Mo¿e zrezygnowaæ z Trawel Schame?
Co to jest salary adjustment i dlaczego odejmuj± go od wynagrodzenia brutto? Dziêkujê za pomoc.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Wed Dec 30, 2009 1:01 pm    Post subject: Reply with quote

Wydaje mi siê, ¿e na wszystko odpowied¼ jest powy¿ej, ale powtórzê:

Kwota 110 funtów jest wolna od podatku i ubezpieczenia (National Insurance). Pozosta³e pieni±dze s± Pani wyp³acane w ramach Travel Scheme, od którego pracodawca nie p³aci podatku ani sk³adek (nie jeste¶my w stanie oceniæ, czy to jest zgodne z przepisami, bo do tego trzeba by³oby sprawdziæ, czy warunki travel scheme s± spe³nione - za³ó¿my, ¿e tak).

Tak wiêc sk³adki National Insurance nie s± op³acane.

Nie jestem w stanie odnie¶æ siê do tego payslipów innych pracowników - nie wiem co na nich wystêpuje.

Podatek nie jest od Pani pobierany ani nie jest odprowadzany.

Salary adjustment to kwota, o któr± zmniejszane jest wynagrodzenie podstawowe, by nastêpnie wyp³aciæ Pani travel scheme, tak nale¿y to rozumiec. Pracodawca po prostu czê¶æ wynagrodzenia odprowadza w postaci travel scheme, co oznacza ¿e wynagrodzenie podstawowe jest zmniejszane o adjustment.

Ró¿nica miêdzy brutto i netto zosta³a podzielona pomiêdzy Pani± i pracodawcê. Pracodawca odprowadza mniejsze podatki, Pani otrzymuje wiêcej netto... niemniej, jak wspomnia³em, wiêkszo¶æ korzy¶ci jest po stronie pracodawcy...

Warunki powinny byæ okre¶lone w umowie o pracê.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in