Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
nieuczciwa firma
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Irlandia  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sandra



Joined: 03 Sep 2008
Posts: 2

PostPosted: Wed Sep 03, 2008 12:01 pm    Post subject: nieuczciwa firma Reply with quote

witam.Nie wiem do konca jak przedstawic w temacie to co mam do opisania.Sprawa wyglada tak :od prawie 2 lat pracuje w fabryce jako machine operator w pelnym zatrudnieniu.Moje pytanie odnosi sie do zystemu plac w naszej fabryce.Roczny zarobek powinien wynosic 19 500+25% zmianowego gdyz pracujemy w systemie dzienno-nocnym.Niestety sprawa wyglada tak,ze jestesmy zmuszeni przyjac wraz z warunikami umowy bardzo dziwny system placy ,z ktorym nigdy wczesniej sie nie spotkalam.System ten wyglada w ten sposob,ze nie dostajemy wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny,co 2 tyg dostajemy rzekomo 11.26 nadgodzin(po przemnozeniu)ktore zbierane sa do tzw bankowych godzin(?)-te niby wyplacane maja byc raz w roku-na koniec sierpnia.Wlasnie byl koniec sierpnia i przed tym okresem zwalniano nas czesto i gesto do domu-bo niby nie ma pracy.Pracuje w tej fabryce 2 lata i nigdy nie otzrymalam moich nadgodzin,bo zwalniaja nas do domu.Co wiecej,wlasnie teraz zwalniano nas tak czesto ,ze wiekszosc(o dziwo polakow)musi doplacac jeszcze ze swoich podstawowych wynagrodzen,gdyz w tych bankowych godzinach nie dosc ze zeszli do zera,zeszli(tak jak np ja)ponizej zera,mi zostanie odciagniete w wyplaty okolo dwudziestu kilku godzin.Mam wrazenie,ze jest to jakis gruby walek,nie wydaje mi sie,zeby takie procedury byly legalne...nie wiem czy dosc jasno wyrazilam problem.Nasze payslipy sa bardzo nieczytelne,nikt tak naprawde nie rozumie o co w nich chodzi,bo mamy ich az 3 rodzaje-kazdy rozni sie iloscia godzin a wyplata jest zawsze taka sama i ilosc rzekomych nadgodzin rowniez taka sama(co 2 tyg 11.26 mimo zmieniajacych sie godzin podstawowych(72,84 i 90 godz co 2 tyg).Odnosze wrazenie,ze te nasze nadgodziny zbierane do tego tzw''banku godzin''(z ktorych non stop jestesmy wysylani do domu)zbierane sa na czyims koncie...do tego w momencie kiedy powinny byc nam wyplacane(raz \w roku!!!!)nagle okazuje sie,ze nie ma pracy i schodzimy ponizej podstawowej placy!!!!do tego dzis otzrymalam nieoficjalna informacje,ze fabryka bedzie w styczniu zamykana,widac bardzo komus zalezy zeby teraz jeszcze ''chapnac''z naszych wyplat ile sie da.To wszystko prawdopodobnie jest ujete w umowie ale nikt nam nie dal wyboru z owymi ''bankowymi''godzinami,musimy sie zgadzac na taki a nie inny system.Bardzo prosze o pomoc w tym temacie,dziekuje.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Wed Sep 03, 2008 9:52 pm    Post subject: Reply with quote

Szanowna Pani,

Rzeczywi¶cie, brzmi to skomplikowanie... Niestety, w takich szczegó³ach bardzo ciê¿ko omawiaæ sprawy na forum, a poziom szczegó³owo¶ci przekracza nasze kompetencje jako agencji rekrutacyjnej.

Postaram siê podaæ Pani kilka odno¶ników do informacji zwi±zanych z t± tematyk± oraz sugestii, gdzie siê mo¿na udaæ po pomoc. W tej sprawie z pewno¶ci± konieczne jest zapoznanie siê z dokumentami itd.

Zacz±³bym od lektury poni¿szej informacji na temat p³acy minimalnej (po polsku) - pracodawca musi wyp³acaæ przynajmniej p³acê minimaln± i umowa (mniej lub bardziej skomplikowana) która ustala wynagrodzenie poni¿ej tego poziomu - jest niewa¿na w tym zakresie - p³aca minimalna jest gwarantowana (jest tam te¿ informacja gdzie zg³aszaæ skargi na pracodawców):

http://www.citizensinformation.ie/categories/employment/employment-rights-and-conditions/pay-and-employment/minimalne-stawki-wynagrodzenia-w-irlandii?set_language=pl

Z tej strony polecam równie¿ inne artyku³y po polsku:
http://www.citizensinformation.ie/index/LANGUAGE/pl

W szczególno¶ci:
http://www.citizensinformation.ie/categories/employment/enforcement-and-redress/egzekwowanie-praw-pracowniczych

oraz
http://www.citizensinformation.ie/categories/employment/employment-rights-and-conditions/contracts-of-employment/umowa-o-prace

Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± ani biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych i podatkowych. Udzielenie odpowiedzi na szczegó³owe pytania wymaga dok³adnego rozpoznania szczególnej sytuacji danej osoby, zadania dodatkowych pytañ, sprawdzenia dokumentów, zapoznania siê z tre¶ci± pism urzêdowych itd. W Irlandii bezp³atn± poradê prawn± mo¿na uzyskaæ w Citizens Information Centre, z którym mo¿na skontaktowaæ siê telefonicznie 1890 777 121 lub osobi¶cie – adres lokalnego biura mo¿na znale¼æ na http://findaddress.citizensinformation.ie/service_finder .
Niektóre biura dysponuj± t³umaczami jêzyka polskiego.

Poleca³bym tam te¿ spróbowaæ.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sandra



Joined: 03 Sep 2008
Posts: 2

PostPosted: Wed Sep 03, 2008 10:20 pm    Post subject: Reply with quote

dziekuje za podane linki i odpowiedz:)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Irlandia  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in