Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Zwi±zki zawodowe - SIPTU - problemy z pracodawc±
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Irlandia  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Wed Jul 04, 2007 11:25 pm    Post subject: Zwi±zki zawodowe - SIPTU - problemy z pracodawc± Reply with quote

[b]M±¿ od tygodnia siedzi sobie wraz z dwudziestoma kolegami w domku i czeka ³askawie na rozci±gaj±ce siê w czasie negocjacje (a w³a¶ciwie ich zakoñczenie. Choæ prawdopodobnie jeszcze siê chyba dobrze nie zaczê³y). A ca³a sprawa wygl±da tak:

Firma, w której od 2,5 lat pracuje mój m±¿ wraz z 30-toma Polakami, to du¿a Irlandzka firma budowlana. Wst±pili do SIPTU na prze³omie pa¼dziernika i listopada. Nie wst±pili dlatego, by walczyæ o jakie¶ odszkodowania (bo nawet nie przypuszczali, ¿e im przys³uguj±, nie mieli pojêcia, ¿e wykonuj±c pracê majstra dostaj± stawkê pomocnika, ¿e pracodawca p³aci im mniej ni¿ p³aciæ powinien) lecz po to, by wreszcie zosta³y uregulowane formalno¶ci (by dostali kontrakty i podwy¿ki, które rzekomo mia³y byæ co 6 m-cy, a na dobr± sprawê nie by³o ani jednej.

Dawano im puste obietnice, a na koñcu kazano wst±piæ do Zwi±zków (tylko pracodawca preferowa³ i nak³ania³ ich do innych ni¿ oni sobie obrali) Pewnie takich, które zamiast po stronie pracownika sta³y by za nim. No i wst±pili. Po jakim¶ czasie Siptu wyliczy³ im kwoty jakie pracodawca jest im d³u¿ny, okaza³o siê, ¿e sprawa nadaje siê do s±du. Ludzie byli gotowi odpu¶ciæ z tym s±dem i zrezygnowaæ z kwot nale¿nych. Chcieli tylko w zamian za to kontrakty i podwy¿ki (tyle, ¿e na pi¶mie bo w te s³owne ju¿ wierzyæ przestali)Pocz±tkowo na tym mia³a sprawa siê zakoñczyæ, firma prosi³a tylko o czas na sformu³owanie odpowiednio tych kontraktów. Jednak po jakim¶ m-cu ciszy "Wielki Pan i W³adca" przedstawi³ ofertê nie do odrzucenia (ludzie maj± zrezygnowaæ z roszczeñ, wyst±piæ ze Zwi±zków, kontraktów daæ nie mo¿e, podwy¿ki tak (oczywi¶cie na gêbê) a on w zamian za to jest gotów zapomnieæ o sprawie i pozwoliæ im pracowaæ jak do tej pory. 10-ciu da³o siê przekonaæ (tu kolejny problem, bo to ludzie nie znaj±cy jêzyka i prawdopodobnie nie wiedzieli co podpisuj±, choæ ja bym tu polemizowa³a). Reszta zosta³a przy Zwi±zkach i czekali na rozwój wypadków.

Propozycje od firmy jak rozwi±zaæ problem aby ka¿dy by³ zadowolony sypa³y siê jak z rêkawa, z tym ,¿e takie jednodniowe bez pokrycia. Mój m±¿ jako przewodnik i prowodyr ca³ej afery zosta³ mianowany Foremanem, dosta³ swoj± budowê i ka¿dego dnia by³ przyciskany do muru aby nak³oniæ ludzi do wykroczenia ze zwi±zków. Wiêkszo¶ci± g³osów zdecydowano, ¿e NIESTETY NIE. Sprawa posz³a za daleko, firma mia³a do¶æ czasu by naprawiæ swe b³êdy a w zamian za to pogr±¿a³a siê ka¿dego dnia jeszcze bardziej. W pi±tek odebrano ludziom narzêdzia pracy, firmowe busy i kazano czekaæ na P-45. Zwi±zki natomiast poinformowano, ¿e ludzie s± na bezp³atnych urlopach bo brakuje pracy. Praca jest, bo ludzie pracuj±, niestety tylko ci, którzy nie wst±pili do zwi±zków.

Ludzie s± w kropce, bo nie wiedz±, czy maj± szukaæ pracy (P-45 jeszcze nie otrzymali) czy wracaæ do domu, bo ich pozycja jest z góry przegrana gdy¿ nikt po takich aferach ze Zwi±zkami ich nie zatrudni, czy siedzieæ w domu i liczyæ kiedy sprawa siê zakoñczy i czy starczy im pieniêdzy na prze¿ycie i op³atê mieszkania. Jaka jest szansa, ¿e sprawa zakoñczy siê pomy¶lnie, ile mo¿e trwaæ? Czy faktycznie mog± mieæ problem ze znalezieniem pracy po takim incydencie? Czy by³ lepszy sposób? Czy posunêli siê zbyt daleko?[/b]

Irlandia pod tym wzglêdem ma swoj± specyfikê... Zwi±zki zawodowe to potêga, choæ oczywi¶cie w jakiej¶ czê¶ci sta³y siê te¿ machin± urzêdnicz±.

W takich sporach zwi±zki zawodowe na pewno mog± pomóc, wa¿ne jest jednak, aby wyt³umaczyæ istotê sprawy (komunikacja w jêz. angielskim). My¶lê, ¿e pracodawca naciskaj±cy na pracowników na wyst±pienie ze zwi±zków uderza w czu³y punkt zwi±zków i na pewno warto o tym zwi±zki powiadomiæ. Co do nieprawdziwego t³umaczenia brakiem pracy - je¶li istotnie pracodawca zast±pi³ robotników bêd±cych cz³onkami zwi±zku innymi, którzy cz³onkami nie s± i sta³o siê to z tego powodu, równie¿ jest to co¶ na co zwi±zki zawodowe zazwyczaj reaguj± bardzo stanowczo. Uwa¿am, ¿e wszystkie przypadki ³amania praw nale¿y zg³aszaæ zwi±zkom. Wiem, ¿e SIPTU w skrajnych przypadkach potrafi byæ bardzo stanowcze, ³±cznie z organizowaniem blokad... Oczywi¶cie nie chcia³bym tutaj ich wychwalaæ, bo czêsto zdarza siê, ¿e skuteczni s± tylko w pobieraniu sk³adek, a prawda jest te¿ taka, ¿e racja czêsto jest po obu stronach.

Niemniej z do¶wiadczenia wiem, ¿e zaanga¿owanie zwi±zków, jak równie¿ pañstwowych s³u¿b odpowiedzialnych za przestrzeganie praw pracowniczych - pomaga. Bywa jednak, ¿e to trwa, pracodawcy "bankrutuj±" i tym t³umacz±, ¿e nie mogli zap³aciæ, ale najczê¶ciej s± efekty. Polecam wytrwa³o¶æ. Nie chcia³bym tutaj jednak wskazywaæ, ¿e te roszczenia s± s³uszne, nie znam sprawy, a ponadto nie chcia³bym wchodziæ w rolê arbitra.

Poza SIPTU, s± równie¿ instutucje pañstwowe:
www.citizensinformation.ie/categories/employment/employment-rights-and-conditions/industrial-relations-and-trade-unions/trade_unions

www.entemp.ie/employment/rights/

Employment Rights Information Unit
Department of Enterprise, Trade and Employment
Tel:+353 1 631 3131
Locall:1890 201 615
Fax:+353 1 631 3329

Email:erinfo@entemp.ie

Employment Appeals Tribunal
Davitt House
65a Adelaide Road
Dublin 2
Tel:+353 (0)1 6313131
Locall:1890 220222
Fax:+353 (0)1 6313266
Homepage: www.eatribunal.ie/
Email: eat@entemp.ie

Rights Commissioners
Haddington Road
Dublin 4
Ireland
Tel:+353 (0)1 6136749

[b]OK, M±¿ czeka nadal, ale s± postêpy. Byæ mo¿e we wtorek rozpoczn± strajk by narobiæ szumu ko³o sprawy i zainteresowaæ co niektóre osobisto¶ci. Firma oprócz budowlanej ma jeszcze trzy inne, ró¿nej bran¿y (i mimo, ¿e równie¿ my¶leli¶my o takim przebiegu sprawy tj symulowanemu bankructwu, Zwi±zki zapewniaj±, ¿e nawet gdyby (choæ ich zdaniem to nie nast±pi)mo¿na drog± s±dow± ¶cigaæ inwestorów) Dzi¶ SIPTU wysy³a³o do wszystkich najwiêkszych firm informacjê o zaistnia³ej sytuacji. Nie wiem co ma to na celu ale ponoæ wzrusza co niektórych pracodawców.

====

Pracodawca zg³osi³ chêæ spotkania siê ze zwi±zkami i termin zosta³ ustalony na pi±tek (tj dzi¶)z tego powodu strajk który mia³ odbyæ siê we wtorek zosta³ odwo³any. Natomiast dzi¶ rano m±¿ wraz z resztê kolegów otrzyma³ P45 z PAYSLIP-em na kwotê 3500E jako odprawê W druku by³a informacja, ¿e czek nale¿y odebraæ w biurze firmy osobi¶cie po podpisaniu RP 50 (Co to za druk? Co oznacza? Z czym wi±¿e siê jego podpisanie?) Pan z SIPTU nakaza³ nie podpisywaæ tego papierka, nie przyjmowaæ czeku. Nadmieniê, ¿e pracodawca ola³* zwyczajowo dzisiejsze spotkanie kolejny raz z rzêdu i nie stawi³ siê na spotkanie ze Zwi±zkami. Dodam, ¿e z dwudziestu osób tylko siedem dosta³o odprawê (za³apali siê tylko ci, którzy przekroczyli dwuletni sta¿ pracy dla tej firmy. A w¶ród tych których ten zaszczyt* omin±³ s± i tacy którym do tego okresu zabrak³o dos³ownie paru dni!!) Czy mia³ on do tego prawo? Czy jest jaki¶ prawnie ustalony okres który trzeba przepracowaæ aby odprawa siê nale¿a³a? Ma³o tego, P45 przyszed³ dzi¶ (tj.23 lutego) z dat± 12 lutego. Czy to dopuszczalne? SIPTU proponuje strajk na wtorek i nie przyjmowanie odpraw, gdy¿ uwa¿a to za chêæ wpuszczenia ludzi w kana³ ze strony pracodawcy. Ludzie maj± jednak ochotê skusiæ siê na te nale¿ne im odprawy, gdy¿ pozostali bez pracy ju¿ dwa tygodnie temu, maj± w Polsce do utrzymania rodziny i nie wiadomo ile jeszcze bêd± czekaæ na zakoñczenie sprawy i pieni±dze. Sprawa komplikuje siê chyba coraz bardziej. Czy uwa¿a Pan,¿e nale¿y braæ co daj± i czekaæ na dalsze posuniêcia w sprawie? Czy wstrzymaæ siê, nie stawiaæ siê po odbiór czeku wyznaczony na poniedzia³ek rano,nie podpisywaæ niczego i przyst±piæ do strajku? Czy odbiór tej odprawy i podpisanie RP 50,wyklucza udzia³ strajku i starania siê o odszkodowanie z tytu³u bezprawnego odsuniêcia od pracy i dalszych roszczeñ?[/b]

RP50 to jest dokument zwi±zany "redundancy", redundant - znaczy zbêdny, czyli jest to co¶ w rodzaju likwidacji stanowiska pracy.

Zgodnie z prawem, wi±¿e siê to z odpraw±. W ten sposób pracodawca bêdzie móg³ zwolniæ pracownika, oczywi¶cie nie za darmo. Nie zwalnia to oczywi¶cie z wyp³aty zaleg³ych wynagrodzeñ.

Pracodawca postanowi³ wiêc sprawê zakoñczyæ zgodnie z prawem, tj. zwolniæ i wyp³aciæ wymagane przez prawo odprawy. Jednym z elementów jest wype³nienie przez niego RP50. Pozwoli to pracodawcy uzyskaæ dodatkow± pomoc pañstwa w zwi±zku z tym. Odebranie RP50, zaleg³ych pensji i odprawy zamyka sprawê z pracodawc±.

Druk ten wygl±da tak:
www.entemp.ie/forms/formrp50.pdf
Obawiam siê, ¿e jest to pytanie do prawnika specjalisty i nie chcia³bym przekraczaæ swoich kompetencji.

Niemniej, wygl±da na to, ¿e dalsza praca dla tego pracodawcy bêdzie trudna i teraz jest tylko pytanie, co mo¿na ugraæ. Byæ mo¿e zwi±zki próbuj± wymóc na pracodawcy wy¿sze odprawy lub przywrócenie do pracy, ale wygl±da, ¿e sprawy maj± ju¿ nie tylko finansowy, ale i osobisty wymiar...

Byæ mo¿e zwi±zki próbuj± wykazaæ, ze o ¿adnym redundancy nie mo¿e byæ mowy bo nie ma miejsca likwidacja miejsc pracy, tylko pracodawca próbuje siê pozbyæ niepokornych pracowników i jest to "unfair dismissal" - czyli bezpodstawne zwolnienie. Podobnie, byæ mo¿e chodzi o to, aby w ramach soildarno¶ci umo¿liwiæ uzyskanie odpraw przez osoby, którym zabrak³o kilku dni do 2 letniego sta¿u itd.

Jak wspomnia³em, kompetentn± radê mo¿e daæ prawnik specjalista od spraw prawa pracy w Irlandii, a i tu pewnie nie ma jednoznacznej 100& odpowiedzi. My¶lê te¿, ¿e o to, co bêdzie jak siê podpisze lub nie podpisze itd powinni¶cie Pañstwo zapytaæ siê przedstawiciela SIPTU. Macie Pañstwo do tego prawo, zeby wiedzieæ, jak± grê podejmujecie.

Data p45 ma tu my¶lê drugorzêdne znaczenie i na to akurat bym nie zwraca³ uwagi. S±dzê te¿, ¿e to, co pracodawca proponuje to to, co i tak siê nale¿y i raczej "powalczenie" nie pogorszy sprawy... Wg mojej wiedzy, w przypadku redundacy, do utraty uprawnieñ z tego tytu³u mo¿e jedynie doprowadziæ odmowa przyjêcia alternantywnej, sensownej i porównywalnej propozycji innej pracy ze strony pracodawcy. Odprawa minimalna jest gwarantowana prawem, a oczywi¶cie mo¿e byæ ustalona na wy¿szym poziomie. Mo¿na wiêc powiedzieæ, ok, podpiszê i wezmê, ale nie 3500 tylko 5000...

Proszê jednak nie traktowaæ tego jako rady, do jej udzielenia konieczna jest bardzo dobra znajomo¶c samej sprawy (a znam j± s³abo z Pani relacji) oraz odpowiednie kwalifikacje i do¶wiadczenie w prawie pracy.

Dlatego polecam rozmowê z przedstawicielem zwi±zków, aby wyja¶niæ, jaki jest cel strajku, co chcemy uzyskaæ itd. Byæ mo¿e warto zrzuciæ siê na niezale¿nego prawnika, który równie¿ fachowo doradzi.

O redundancy:
www.citizensinformation.ie/categories/employment/unemployment-and-redundancy/redundancy

[b]Gdyby tylko pracownik SIPTU potrafi³ ju¿ wczoraj powiedzieæ tyle na temat zaistnia³ej sytuacji co Pan, nie zawraca³abym g³owy. ALE NIE POTRAFI£! Nie twierdzê,¿e jest osob± za ma³o kompetentn± jak na swoj± posadê, ale mo¿e jako¶ ma³o rozbujany* w tych sprawach. M±¿ spróbuje podbiæ wysoko¶æ odprawy. Ale czy szef bêdzie otwarty na dyskusjê w tej sprawie (?) Strajk tak czy siak ma siê odbyæ. Podejrzewam, ¿e chodzi ju¿ tylko o nag³o¶nienie sprawy aby przyspieszyæ sprawy s±dowe. I s±dzê, ¿e ludzie nie my¶l± ju¿ o przywróceniu do pracy w tej firmie po takim incydencie. Klimat nie sprzyja³by bowiem chyba ani jednej, ani drugiej stronie.
Na jedno pytanie nie uzyska³am odpowiedzi. Mianowicie: po przepracowaniu jakiego okresu nale¿y siê odprawa?[/b]

Jednym z warunków jest przeprawcowanie 104 tygodni (2 lat).

[b]M±¿ odebra³ odprawê w kwocie naliczonej przez pracodawcê. Nie by³o mowy o jakichkolwiek negocjacjach gdy¿ pracownicy zostali obs³u¿eni przez ksiêgowego.
Spotkanie z szefem nie by³o mo¿liwe. Brali co dali równie¿ ze wzglêdu na strajk który odby³ siê nastêpnego dnia (wczoraj).Szef by³ siny ze z³o¶ci gdy¿ my¶la³ ¿e tymi odprawami zamknie Polakom buziê i pójd± w ¶wiat zapominaj±c o reszcie zaleg³ych roszczeñ. W poniedzia³ek ma odbyæ siê kolejne spotkanie (o ile pracodawca bêdzie ³askaw siê na nie zjawiæ) Poczekamy-zobaczymy. Zwracam siê do Pana z zapytaniem w sprawie zasi³ku dla bezrobotnych. M±¿ ju¿ siê zarejestrowa³ w tamtejszym urzêdzie i 14 marca ma zjawiæ siê tam ponownie. Jaka kwota przys³uguje bêd±c na zasi³ku dla bezrobotnych? S³ysza³am (informacja z Wojewódzkiego Urzêdu Pracy) ¿e je¶li zostanie przyznany zasi³ek Irlandzki po odebraniu pierwszego zasi³ku na Wyspie m±¿ mo¿e ubiegaæ siê o tranzyt pieniêdzy z Ire do PL na kolejne 3 m-ce. (na podstawie druku E303 -co to za druk czy wyda go urz±d pracy w miejscu zamieszkania mê¿a? Czy urz±d w Dublinie >bo takie pog³oski s³ysza³am<) Czy to prawda? My¶li powoli o zje¼dzie. Na chwilê obecn± nie ma tu pracy wiêc na pocz±tek dobre i to. A nie u¶miecha mu siê staæ w PL urzêdzie pracy po 560 z³. (ba, je¶li w ogóle zosta³by przyznany!!!) [/b]

Poni¿sze informacje proszê potraktowaæ pogl±dowo; nie jeste¶my doradcami prawnymi i proszê je potwierdziæ w Department of Social and Family Affairs

Informacje o zasi³ku wysoko¶ci znajdzie Pani na stronie:
www.citizensinformation.ie/categories/social-welfare/social-welfare-payments/unemployed-people/zasilek-dla-bezrobotnych-w-irlandii?set_language=pl

(link siê mo¿e nie zmie¶ciæ, je¶li ma Pani problemy z otworzeniem, znajduje siê on równie¿ na dole strony z informacjami "zasi³ek dla bezrobotnych za granic±" - polecam równie¿ przeczytaæ, bo jest tam sporo odpowiedzi na Pani pytania: Sk³ada siê on z zasi³ku na dan± osobê 185.80 euro tygodniowo oraz dodatkowo zasi³ków na osoby bêd±ce na utrzymaniu - ma³zonka i dzieci.

www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=115

Formularz E303 trzeba uzyskaæ w Irlandii. Potwierdza ona, ¿e osoba ta ma prawo do zasi³ku w Irlandii i ¿e poszukuje pracy w innym kraju UE (w Polsce).

Na podstawie tego formularza nale¿y zarejestrowaæ siê w urzêdzie pracy w Polsce w ci±gu 7 dni od daty wyjazdu z Irlandii. W momencie znalezienia pracy w Polsce traci siê prawo do zasi³ku, urz±d bêdzie równie¿ móg³ wezwaæ, aby wskazaæ, ¿e dalej dana osoba poszukuje pracy, jak równie¿ oferowaæ pracê...

Formularz ten mo¿e Pani obejrzeæ (polsk± wersjê)
www.mps.gov.pl/_download.php?f=userfiles%2FFile%2Fmps%2FE303_0.pdf
Oto informacje z polskojêzycznej wersji formularza:
Przed wyjazdem proszê dope³niæ wszelkich niezbêdnych formalno¶ci i upewniæ siê, ¿e w razie potrzeby Panu/Pani i cz³onkom Pañstwa rodziny bêd± przys³ugiwaæ ¶wiadczenia z tytu³u ubezpieczenia chorobowego i macierzyñskiego, nawet w czasie poszukiwania zatrudnienia.

Tak wiêc nale¿y zg³osiæ siê do kasy chorych, w której Pan/Pani jest lub by³(a) ostatnio ubezpieczony(a). Po przedstawieniu formularza E 303, który mo¿na uzyskaæ z instytucji ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, kasa chorych wyda za¶wiadczenie E 119. W razie choroby lub urodzenia dziecka nale¿y przedstawiæ to za¶wiadczenie w kasie chorych w pañstwie, w którym Pan/Pani szuka zatrudnienia. Po przyje¼dzie w miejscu, w którym Pan/Pani szuka zatrudnienia, nale¿y zg³osiæ siê do urzêdu zatrudnienia. W odpowiednim biurze nale¿y z³o¿yæ wszystkie posiadane egzemplarze za¶wiadczenia E 303 z wyj±tkiem E 303/5, który nale¿y zachowaæ. W przypadku Danii, w³a¶ciwa instytucja duñska zawsze wysy³a formularze bezpo¶rednio do instytucji w pañstwie, w którym dana osoba szuka zatrudnienia. Tak wiêc osoba ta otrzymuje tylko jeden egzemplarz za¶wiadczenia.

Nale¿y pamiêtaæ o ostatecznym terminie okre¶lonym na za¶wiadczeniu E 303, w którym zainteresowana osoba powinna zg³osiæ siê, je¶li chce nadal pobieraæ ¶wiadczenia dla bezrobotnych od momentu, kiedy przestanie byæ zarejestrowana jako osoba szukaj±ca zatrudnienia w pañstwie, z którego wyje¿d¿a. W czasie poszukiwania zatrudnienia bêdzie Pan/Pani nadal podlegaæ nadzorowi urzêdu zatrudnienia oraz instytucji ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, tak jak wszystkie inne osoby bezrobotne w danym regionie. O wszelkich zmianach sytuacji, które mog± mieæ wp³yw na Pana/Pani uprawnienia do ¶wiadczeñ dla bezrobotnych nale¿y informowaæ instytucjê, która otrzyma³a za¶wiadczenie E 303; tak samo nale¿y post±piæ w razie niezdolno¶ci do pracy.

Je¶li zmiana sytuacji mo¿e uprawniaæ do wy¿szych ¶wiadczeñ (np. w razie zawarcia ma³¿eñstwa lub urodzenia dziecka), mo¿na te¿ bezpo¶rednio poinformowaæ o tym instytucjê, która wystawi³a za¶wiadczenie E 303, do³±czaj±c odpowiednie dokumenty na potwierdzenie tego faktu.

W razie powrotu do pañstwa, w którym Pan/Pani ostatnio pracowa³(a) przed up³ywem terminu wskazanego w punkcie 4 formularza E 303, nadal bêd± Panu/Pani przys³ugiwaæ ¶wiadczenia dla bezrobotnych zgodnie z ustawodawstwem tego pañstwa. Nale¿y jednak poinformowaæ biuro po¶rednictwa pracy oraz instytucjê ubezpieczenia na wypadek bezrobocia w tym pañstwie o okresach, w których otrzymywa³(a) Pan/Pani ¶wiadczenia dla bezrobotnych w pañstwie, do którego wyjecha³(a) Pan/Pani w poszukiwaniu zatrudnienia. Przed powrotem do pañstwa, w którym Pan/Pani ostatnio pracowa³(a) instytucja ubezpieczenia na wypadek bezrobocia powinna wydaæ za¶wiadczenie na stronie 2 niniejszego formularza potwierdzaj±ce okresy, podczas których Pan/Pani pobiera³(a) ¶wiadczenia w pañstwie, w którym szuka³(a) Pan/Pani zatrudnienia. W razie otrzymywania tylko czê¶ci ¶wiadczeñ lub nie otrzymania ¿adnych ¶wiadczeñ, mo¿na wyznaczyæ zaufan± osobê, która odbierze nale¿ne Panu/Pani pieni±dze.

Jednak¿e w razie powrotu po terminie okre¶lonym w pozycji 4 formularza E 303 mo¿e Pan/Pani straciæ wszelkie uprawnienia do ¶wiadczeñ dla bezrobotnych. Je¿eli nie wróci Pan/Pani w przewidzianym terminie z powodu wyj±tkowych okoliczno¶ci, instytucja, która wystawi³a za¶wiadczenie E 303 mo¿e podj±æ decyzjê o dalszym wyp³acaniu ¶wiadczeñ po Pana/Pani powrocie.

www.welfare.ie/contact/index.html#Local_offices – kontakt z lokalnym Welfare.

[b]W³a¶nie przed chwilk± obejrza³am sobie w Irl prasie (Athlone Advertiser (na pierwszej stronie oraz w Irish Times z 28 lutego) strajk który w koñcu siê odby³. Za du¿o to ja z tego nie zrozumia³am (s³aby angielski)ale podzia³a³o chyba na pracodawcê. Spotkanie z SIPTU (z jego inicjatywy) w obecno¶ci mojego mê¿a i jego kolegi odby³o siê. Pan i w³adca zjawi³ siê w obstawie ksiêgowego i swojego prawnika, który nadawa³ jadaczk± tylko do czasu. (my¶la³ g³upi, ¿e ich zagada, ale Panowie z SIPTU fachowo siê do tego przygotowali i wyg³osili takie kazanie, ¿e siê Wielcy wspó³rozmówcy ma³o nie zapalili ze z³o¶ci. Do pi±tku firma ma wywi±zaæ siê z zaleg³ych nale¿no¶ci w stosunku do pracowników. Na to siê wszyscy zgodzili aby omin±æ sprawê w s±dzie. Szef ma chyba nó¿ na gardle bo aby zabezpieczyæ sobie ty³ek przed kolejnymi aferzystami chce wst±piæ do zwi±zków dla pracodawców. Jednak ¿eby to nast±pi³o t± sprawê musi zamkn±æ. I znów czekamy do pi±tku. A m±¿ kompletuje dokumenty przed zjazdem do PL (ju¿ na sta³e)aby mieæ mo¿liwo¶æ otrzymania irlandzkiego zasi³ku w PL. Mamy ma³e dylematy poniewa¿ jeszcze nie przysz³a informacja o zwrocie podatku no i to nieszczêsne rodzinne. Czy wystarczy z³o¿yæ informacjê, ¿e m±¿ opuszcza Irl, podaæ adres w PL oraz nr Polskiego konta walutowego? Nie chcieliby¶my musieæ zapomnieæ o tych pieni±¿kach bo s± dla nas kwot± bardzo znacz±c±. Tym bardziej teraz gdy m±¿ zjedzie i bêdzie pracowa³ w Polsce (raczej oboje bêdziemy musieli pracowaæ. Ja do taj pory zajmowa³am siê dzieæmi i domem) [/b]

Co do zasi³ku dla bezrobotnych, dzia³a to tak, ¿e przed wyjazdem trzeba uzyskaæ w Welfare dokument E303, z którym niezw³ocznie (7 dni) trzeba siê zg³osiæ do urzêdu pracy w Polsce, który bêdzie ten zasi³ek wyp³aca³ (czyli nie ma przelewów z Irlandii bezpo¶rednio na Pañstwa konto, ale przez urz±d pracy).

Nie do koñca rozumiem, o co chodzi ze zwrotem podatku. Generalnie, w sprawach zwrotu podatku polecam kontakt ze specjalist±, np.:
www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=397 firma pobiera prowizje ale za³atwia wszystko. Nie jestem pewnien, czy istnieje mo¿liwo¶æ zwrotu podatku na konto w Polsce, najprawdopodobniej otrzymaj± Pañtwo czek, który trzeba bêdzie z³o¿yæ do inkasa w banku w Polsce.

[b]M±¿ ju¿ 3 tyg temu z³o¿y³ rozliczenie podatkowe za 2006 rok (SAM, jak zwykle). Nie ukrywam, ¿e liczymy na jaki¶ zwrot. Wiêc po co nam firma teraz? [/b]

TERAZ JU¯ NIE JEST POTRZEBNA DO NICZEGO, CHOCIA¯ W RAZIE OPÓ¬NIEÑ ZE ZWROTEM TO ONI BY PEWNIE INTERWENIOWALI...

[b]Zastanawia mnie w³a¶nie TO czy ten czek mo¿na zrealizowaæ w PL i czy w ogóle nie wy¶miej± nas za scenê typu >m±¿ wpadnie do urzêdu i powie: panie wracam do Polski ale jak zwrot mi siê nale¿y to proszê przes³aæ do domku w pl. [/b]

NIE POWINNO BYÆ ¯ADNEGO PROBLEMU Z WYS£ANIEM CZEKU W DOWOLNE MIEJSCE NA ¦WIECIE.

[b](podobnie z tym rodzinnym) czy mo¿e ma tam czekaæ, a¿ listonosz zastuka do drzwi, a nastêpnie na realizacjê czeku (je¶li wogóle uznaj±,¿e zwrot siê nale¿y) a na rodzinne (?) to chyba jeszcze z rok by mu zlecia³o (wisz± nam ok 6000 E >no, oczywi¶cie je¶li przyznaj± [/b]

ZWROT PODATKU ORAZ NIEUZNANIOWE ¦WIADCZENIA NIE ZALE¯¡ OD DECYZJI URZÊDNIKA, NALE¯¡ SIÊ ALBO NIE

[b]E 303 odbiera ju¿ we wtorek i jeszcze zapytam Pana : Czy te ustawowe 7 dni (na zarejestrowanie siê w PL)liczymy od momentu odebrania E303 w Irl czy od momentu przylotu do PL? [/b]

OD PRZYLOTU OCZYWI¦CIE, a dok³adniej, wyjazdu z Irlandii:
www.up.warszawa.pl/index1.php?grup=unia&n=41

[b]Czy koniecznie pierwszy zasi³ek trzeba odebraæ jeszcze bêd±c w Ire (bo tak mi powiedziano w urzêdzie pracy) m±¿ ju¿ od pocz±tku jak zosta³ bez pracy dostaje 185E/tyg ale to ponoæ po interwencji SIPTU zosta³ przyznany inny zasi³ek (jaki¶ rodzaj zapomogi)[/b]

NIC MI NIE WIADOMO O TAKIEJ REGULACJI... NIE CHCIA£BYM JEDNAK KATEGORYCZNIE ROZS¡DZAÆ.

[b]Zwracam siê do Pana z kolejnym zapytaniem w sprawie. Mimo strajku, echa w mediach i ustaleñ w trakcie negocjacji pomiêdzy SIPTU, pracodawc± i jego prawnikiem a pracownikami, ¿e sprawa zakoñczy siê polubownie i zostan± wyp³acone odszkodowania, firma po raz kolejny zostawi³a ludzi na lodzie i wypiê³a siê na wszystko. Sprawa niestety ma znale¼æ fina³ w s±dzie wiêc po sze¶ciu tygodniach oczekiwañ wszyscy wracaj± do PL. Martwi mnie to, ¿e ponoæ ludzie bêd± musieli (tak dzi¶ o¶wiadczy³ pan z SIPTU)byæ na sprawach w s±dzie. Drugi problem to taki, ¿e m±¿ mia³ dzi¶ odebraæ E303. Dowiedzia³ siê ¿e nie mo¿e go otrzymaæ gdy¿ pracodawca nie p³aci³ jaki¶ sk³adek i ma³o tego ¿e druku nie wystawi± dopóki sprawa nie zostanie wyja¶niona i uregulowana przez pracodawcê od dzi¶ wstrzymali wyp³atê zasi³ku dla bezrobotnych. Ka¿± mu spokojnie (?) wracaæ do PL a E303 maj± dos³aæ poczt±. M±¿ biega jak pot³uczony z biura do biura gdy¿ w sobotê wraca i chce mieæ czarno na bia³ym (tak samo podpowiada Powiatowy Urz±d Pracy w PL ¿e bez tego druku ma nie wracaæ i nie wierzyæ ¿e Irl za³atwi sama sprawê, wszystko wyprostuje i przy¶le gotowce do domku (to nie w ich stylu) Gdzie mo¿na teraz na szybkiego zg³osiæ taki problem? Nie wyobra¿am sobie ¿e m±¿ zostanie tam kolejne tygodnie, bo to zwariowaæ mo¿na. Podobnie jak Pan my¶li, czy mo¿na gdzie¶ poza urzêdem w którym m±¿ z³o¿y³ wniosek o children benefit (14 mies temu) interweniowaæ w jego sprawie? To du¿a suma, ta któr± nam powinni wyp³aciæ, ale czy po przyje¼dzie do PL jest szansa ¿e j± dadz±? Czy te nieterminowe sk³adki za strony pracodawcy przez które nie chc± wystawiæ E303 i przez które wstrzymali zasi³ek mog± mieæ co¶ wspólnego z takim opó¼nieniem w sprawie rodzinnego?[/b]

Obawiam siê ¿e nie bêdê w stanie za wiele doradziæ, skoro odpowiedzialne za to instytucje rozk³adaj± rêce... Byæ mo¿e nale¿a³oby skonsultowaæ siê z prawnikiem. Nie znam ¿adnego biura prawnego w Irlandii, które móg³bym poleciæ (choæ z pewno¶ci± jest tam wielu godnych polecenia prawników), a ze wzglêdu na komunikacjê (nie wiem jak dobrze znaj± Pañstwo jêzyk) byæ mo¿e przyda³by siê
prawnik mówi±cy po polsku. Og³oszenia takich kancelarii prawnych pojawiaj± siê czasem w prasie polonijnej w Irlandii, np.
www.polskiexpress.ie/last_issue.php?type=pdf
www.polskagazeta.ie/PL/index.html
Mo¿na interweniowaæ w ministerstwie:
Head Offices of the Department of Social & Family Affairs - telefon (01) 7043000

Je¿eli jest tak, ¿e instytucja w jednym kraju mówi jedno, a w drugim co innego i jest siê odsy³anym od Annasza do Kajfasza - w celu rozwi±zywania takich spraw na styku ró¿nych krajów UE zosta³ powo³any SOLVIT:
europa.eu.int/solvit/site/index_pl.htm
rtsp://rtsppress.cec.eu.int/Archive/video/mpeg/i053189/i053189_pl.rm

Co do samego procesu, proszê siê dowiedzieæ, czy przewidziany jest zwrot kosztów dojazdu (a przynajmniej domagania sie go w przypadku wygrania sprawy.

[b]Kolejny raz WIELKIE DZIÊKI!!!!!! I dodam tylko ¿e jêzyk nie jest kompletnie tu problemem czy barier±! M±¿ biegle pos³uguje siê jêzykiem angielskim (irlandzkim!) w przeciwnym razie podejrzewam nie bra³by udzia³u w negocjacjach. Po takich do¶wiadczeniach z Ire powinno siê chyba przywykn±æ do tego ¿e NIC SIÊ NIE NALE¯Y I NIC SIÊ NIE WYCI¡GNIE. Mi jednak jako¶ w g³owie siê nie mie¶ci ¿e wszystko jest przeciwko nam. POZDRAWIAM![/b]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Irlandia  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in