Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Praca na akord a p³aca minimalna i wynagrodzenie za urlop UK
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Fri Aug 24, 2007 1:16 pm    Post subject: Praca na akord a p³aca minimalna i wynagrodzenie za urlop UK Reply with quote

[b]Od 8 marca do 15 czerwca pracowa³am w agencji pracy tymczasowej. Zazwyczaj w pi±tek dowiadywa³am siê w które dni i do jakiej firmy mam pój¶æ w przysz³ym tygodniu. Czêsto ustalone tak harmonogramy by³y zmieniane w trakcie tygodnia (np. dzwoniono do mnie ¿e jutro nie idê do pracy mimo ¿e pierwotnie w grafiku mia³am i¶æ, lub odwrotnie - ¿e jutro idê a mia³am mieæ wolne). W efekcie czasami pracowa³am 5 dni w tygodniu, czasem 3 ale równie¿ w ogóle. Suma summarum przepracowa³am w tym okresie 55 dni. W zale¿no¶ci od firmy ró¿ne by³y stawki za godzinê pracy lub - w przypadku housekeepingu - by³a to stawka za pokój (od posprz±tanego pokoju). Pieni±dze wyp³aca³a mi agencja - dostawa³am od niej regularnie payslipy. Gdy znalaz³am sobie inn± pracê agencja wystawi³a mi P45. Mam jednak w±tpliwo¶ci co do prawid³owo¶ci mojego rozliczenia:

1) Agencja nie zap³aci³a mi za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Wed³ug mnie powinien mi przys³ugiwaæ. Nadmieniam, ¿e nie dano mi do podpisanie ¿adnego kontraktu, a przeczyta³am, ¿e wynagrodzenie za urlop mo¿e byæ wliczone do stawki godzinowej tylko je¿eli jest to okre¶lone wyra¼nie w kontrakcie. Je¿eli mam racjê, to czy w tej sytuacji mogê wyst±piæ do jakiego¶ s±du pracy? Czy to co¶ kosztuje i jak siê to robi krok po kroku? Niestety nie znam angielskiego wiêc
bêdzie mi raczej trudno. proszê o pomoc.[/b]

Urlop siê oczywi¶cie nale¿y. Nie musia³a mieæ Pani kontraktu, choæ mo¿e Pani za¿±daæ od agencji warunków zatrudnienia na pi¶mie, poniewa¿ pracowa³a Pani d³u¿ej ni¿ 2 miesi±ce. Proszê skontaktowaæ siê z agencj± i poprosiæ o „Written Statement of Employment Particulars”. W tym dokumencie powinna Pani mieæ opisane uprawnienia urlopowe (holiday entitlement).

Wynagrodzenie za urlop NIE MO¯E BYÆ DOPISANE do stawki godzinowej – takie s± ostatnie rozstrzygniêcia s±dów w tej sprawie. W praktyce jednak niewiele to zmienia, gdy¿ pracownik, któremu wyp³acano ekwiwalent za urlop „na bie¿±co” mo¿e co najwy¿ej ¿±daæ w³a¶ciwego zaksiêgowania tej kwoty. Z jednym wyj±tkiem: Je¿eli pracownik pracuje za stawkê minimaln± (obecnie 5.35 funta na godzinê) to NIE MO¯E BYÆ NIGDY uznane ze stawka ta zawiera wynagrodzenie za urlop. Dotyczy to równie¿ tych troszkê wy¿szych wynagrodzeñ, w których po odjêciu wynagrodzenia za urlop wychodzi mniej ni¿ 5.35 na godzinê. TAK NIE MO¯E BYÆ i bezwzglêdnie nale¿y siê wyrównanie w takim przypadku. We Written Statement of Employment Particulars powinno to byæ okre¶lone.

[b]2) Druga moja w±tpliwo¶æ dotyczy rozliczenia pracy w housekeepingu (sprz±tanie pokoi hotelowych). P³acono mi 2,35 £ za pokój niezale¿nie od tego ile czasu zajê³o sprz±tanie, niezale¿nie czy musia³am zmieniæ po¶ciel czy nie, czy by³ to 2 pokojowy apartament czy zwyk³y double room. Przed podjêciem pracy by³a na bezp³atnym treningu gdzie 2 dni po 8 godzin sprz±ta³am te pokoje za darmo z innym pracownikiem. Podczas tego "treningu" za 4 godz. posprz±ta³y¶my razem 10 pokoi czyli 5 na osobê. £atwo policzyæ, ¿e w tej sytuacji trudno zrobiæ tyle pokoi ¿eby wysz³a minimalna pensja (5,35 ³ za godzinê). Niedawno przeczyta³am, ¿e w takim wypadku pracodawca powinien wyrównaæ pensje do najni¿szej krajowej? Czy to prawda? Co w tej sytuacji zrobiæ?[/b]

P³aca minimalna nale¿y siê niezale¿nie od tego, jak wyliczane jest wynagrodzenie. Znaczy to, ¿e je¿eli mia³a Pani p³acone 2.35 funta za pokój to nie znaczy, ¿e nie nale¿y siê stawka minimalna. Je¿eli posprz±tanie pokoju zajmuje ok. 25 minut, to wtedy wychodzi to ok. 5.35 funta. Je¿eli d³u¿ej, stawka jest za niska i pracodawca powinien wyp³aciæ 5.35 na godzinê niezale¿nie od wcze¶niejszych ustaleñ. Innymi s³owy, przy pracy na akord stosuje siê wynagrodzenie ustalone za wykonanie pracy lub stawkê minimaln± w zale¿no¶ci od tego, która jest wy¿sza.

Równie¿ czas szkolenia wlicza siê do czasu pracy, a wiêc powinna Pani za swoj± pracê dostaæ nie mniej ni¿: (czas szkolenia + czas pracy) * 5.35/h plus ekwiwalent za urlop. Powinna Pani wyst±piæ o powy¿sze do pracodawcy.

Wiêcej o p³acy minimalnej:

http://www.dti.gov.uk/files/file11671.pdf

Co robiæ? Je¶li pracodawca zignoruje ¿adania, nale¿y zg³osiæ siê do ACAS www.acas.org.uk i Employment Tribunal http://www.employmenttribunals.gov.uk/ - jest to bezp³atne dla pracownika (z nielicznymi wyj±tkami)

Mo¿e w tym pomóc Biuro Porad Obywatelskich:
http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=399

Na agencjê mo¿na z³o¿yæ równie¿ skargê w DTI:
http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=369

Polecam równie¿
http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=381

niestety, konieczna jest pewna znajomo¶æ jêzyka, aby przekazaæ te informacje urzêdnikom… mo¿na zawsze zapytaæ siê czy jest dostêpne t³umaczenie „Polish translation”.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in