Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
LOSOWA sytuacja, zasi³ek itp
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
joa



Joined: 26 Mar 2008
Posts: 6

PostPosted: Wed Oct 01, 2008 10:14 pm    Post subject: LOSOWA sytuacja, zasi³ek itp Reply with quote

WItam.

Temat wydaje mi siê skomplikowany. Pracowa³am w Uk przez 3 lata. Ostatnio przez agencjê. Jednak sytuacja losowa (choroba rodzinna) zmusi³a mnie, ¿e musia³am zrezygnowac z pracy i wrócic do Polski. W³a¶ciwie ¿adnych formalno¶ci w Uk nie za³atwia³am.

W zwi±zku z tym, ze jestem teraz w POlsce. Rodzic wymaga opieki 24 h a ja zosta³am bez pracy i pieniêdzy. W CAB w Uk powiedziano, ¿e niemogê siê o ¿aden zasi³ek pielêgnacyjny ubiegaæ, poniewa¿ rodzic nie mieszka na terenie Uk. Gdybytak by³o najpierw rodzic musia³by siê ubiegaæ o zasi³ek, a pó¿niej ja w zwi±zku z opiek±.
Zasi³êk dla bezrobotnychchyba tez nie wchodzi w rachubê w Uk gdy¿ niemogê narazie podj±æ pracy.



Z kolei sytuacja w Polsce. Rodzic ma emeryture. Ja w POlsce do pracy pój¶c nie mogê, ze wzglêduna opiekê. O ¶wiadczenie pielêgnacyjne chyb anie mogê sie staraæ gdy¿ to p³aci pracodawca (a moim by³a angielska agencja).
Zasi³ek pielêgnacyjny byæ mo¿e przys³ugowa³by.

Najwa¿niejszym problemem w tym wszystkim dla mnie jest to, i¿ niej estem ani ubezpieczona zdrowotnie w tym momencie, ani nie mam p³aconych ¿adnych sk³adek emerytalnych. W urzêdzie dla bezrobotnych rejestruj± osoby szukaj±ce pracy. A ja ze wzglêdu na opiekê nad rodzicem do pracy pój¶c nie mogê.
¦wiadczeñ ¿adnych mi w POlsce chyba nie wydadz±, gdy¿ sk³adki p³aci³am w UK. z kolei w Uk mi mówi±, ¿e siênie nale¿y gdy¿ teraz jestem w POlsce i tutaj mam siê staraæ.

Taka sytuacja (opieka) mo¿e trwaæ miesi±cami. Gdzie¶ wyczyta³am, ¿e sprawuj±c opiekê nad rodzicem mo¿na jako¶ uzyskac p³acenie sk³±dek emerytalnych (tylko nei wiem przez kogo: pañstwo, pracodawcê?). Zainteresowana osoba (post na forum) dowiedzia³a siê o tym po fakcie a to nie dzia³a wstecz.


Spêdza to sen z powiek rodzicowi a stres nie wp³ywa dobrze na cz³owieka. Proszê bardzo o pomoc w tej trudnej sytuacji. nie wiem jak z tego wybrn±æ. Dziêkujê
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Thu Oct 02, 2008 10:21 am    Post subject: Reply with quote

Niestety, sprawa wykracza poza zakres naszych kompetencji. Niemniej, co do zasady, koordynacja ubezpieczeñ spo³ecznych w UE jako generaln± zasadê przyjmuje, ¿e pracownik nie mo¿e traciæ na tym, ¿e pracuje w ró¿nych krajach UE i przemieszcza siê na terenie Unii Europejskiej. Dlatego fakt, ¿e pracowa³a Pani w Irlandii, a nie w Polsce nie powinien ograniczyæ Pani praw do ¶wiadczeñ wynikaj±cych ze sta¿u pracy i p³acenia sk³adek na ubezpieczenie spo³eczne. W±tpliwo¶ci mo¿e budziæ te¿ odmowa ¶wiadczeñ z tytu³u opieki nad osob± mieszkaj±c± w innym kraju UE jedynie z tego powodu (to nale¿a³oby sprawdziæ).

Generalnie - prawo UE zapewnia wszystkim obywatelom jednakowe traktowanie, niezale¿nie od tego, z jakiego kraju pochodz±. S± oczywi¶cie wyj±tki, sytuacje szczególne, podzia³ kompetencji miêdzy instytucje itd...

Mo¿e Pani spróbowaæ skontaktowaæ siê z SOLVIT, instytucj±, która zajmuje siê pozas±dowym rozwi±zywaniem problemów w UE. Ma ona oddzia³ w Polsce:
http://ec.europa.eu/solvit/site/index_pl.htm
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in