Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Problemy z agencj± - s±d pracy w Anglii?
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Sat Jul 07, 2007 1:59 pm    Post subject: Problemy z agencj± - s±d pracy w Anglii? Reply with quote

[b]Agencja pracy tymczasowej Adecco w UK robi mi ci±gle problemy z wyp³atami (opó¼nienia, dostajê nie tyle ile trzeba itp.). Teraz juz dla nich nie pracujê i zalegaj± mi za urlop.

Pracowa³em dla nich 13 tygodni i zarabia³em ¶rednio 300 futnów brutto na tydzieñ. Zgodnie z kontraktem i angielskim prawem nale¿y mi siê zaplata za 5 dni czyli pe³en roboczy tydzieñ urlopu. Powinienem otrzymaæ 300 brutto, ale wyliczono mi 100. Argument taki: pracowa³em w trybie weekendowym i dostawa³em podwójne stawki kwalifikowane jako Double time, za co mi siê urlop nie nale¿y! W moim kontrakcie jest tak: urlop to ¶rednia z ostatnich 12 tygodni pracy exluding noncontractual overtime).

A wiêc pracowa³em w weekendy i przez to teraz obcinaj± mi urlop. Dla mnie to kuriozum i tanie wykrêty wiec idê do sadu. Mam pytania: Jak jest z angielskim sadem pracy. Jak siê nazywa, czy jest bezp³atny, jak siê zg³aszaæ? Czy w takim s±dzie mogê domagaæ siê, oprócz wyp³aty nale¿nych kwot - odszkodowania, np. 1000 funtów? Jaka jest praktyka?[/b]


Nie jeste¶my doradcami prawnymi, wiêc proszê potraktowaæ poni¿sze wy³±cznie pogl±dowo.

Co do zasady, ekwiwalent za urlop nale¿y siê w kwocie obliczanej wg standardowych godzin pracy. W przypadku pracowników. którzy nie maj± standardowych godzin pracy, obliczana jest na podstawie liczby dni urlopu, ¶redniej stawki godzinowej i liczby godzin przepracowanych w okresie ostatnich 12 tygodni. Je¶li pracowa³ Pan krócej, nale¿y braæ pod uwagê ten w³a¶nie okres.

Tak du¿a agencja najprawdopodobniej ma umowy przygotowane przez dobrych prawników i nie chcia³bym wchodziæ w szczegó³y kontraktu i czy jest on OK, czy nie. Niemiej, jest dziwne, ¿e pracownik ma "normalne" godziny pracy warte 100 funtów i nadgodziny warte 200. Proporcja jest dziwna i byæ mo¿e jest to podstawa do roszczeñ.

www.adviceguide.org.uk/nm/e_holidays_and_holiday_pay.pdf

Sprawy zwi±zane ze stosunkiem pracy rozstrzyga Employment Tribunal.

www.employmenttribunals.gov.uk

Nie ponosi Pan op³at s±dowych, ale mo¿e siê zdarzyæ, ¿e zostanie Pan obci±¿ony pewnymi kosztami, które ponios³a druga strona. Normalnie jednak, je¶li Pana wniosek jest uzasadniony, logiczny i nie zrobi³ Pan niczego nierozs±dnego, co mog³oby utrudniæ postêpowanie - kosztów nie ma.

Najczê¶ciej Employment Tribunal kieruje sprawê do ACAS. I tam mo¿e Pan siê zg³osiæ w pierwszej kolejno¶ci:

www.acas.org.uk
telefon infolinii: 08457 47 47 47

Je¶li Pan wygra, mo¿e sie Pan domagaæ odszkodowania; odszkodowanie musi byæ adekwatne do poniesionej straty. Trudno mi powiedzieæ, czy bêdzie to 1000 funtów, ale je¶li wyka¿e Pan, ¿e z tego tytu³u poniós³ Pan stratê...

Informacje znajdzie Pan równie¿ na
www.dti.gov.uk/employment/index.html
www.worksmart.org.uk/rights/viewsubsection.php?sun=50

www.direct.gov.uk/en/Employment/Employees/WorkingHoursAndTimeOff/DG_10029788

Polecam zadzwoniæ do ACAS i zg³osiæ sprawê. Byæ mo¿e trzeba bêdzie wynaj±æ prawnika. Bezp³atnych porad prawnych udziela
www.citizensadvice.org.uk

Przed wst±pieniem na drogê prawn± nale¿y jednak z³o¿yæ swoje ¿±dania wobec pracodawcy na pi¶mie (letter before action), daj±c termin na odpowied¼ i zastrzegaj±c, ¿e w razie braku satysfakcjonuj±cej odpwowiedzi sprawa zostanie skierowana do trybuna³u.

[b]Faktycznie, Adecco jako wielka firma zapewne ma dobrych prawników, mo¿e to wiec b³±d tego oddzia³u? Czyli gdybym liczy³ wg standardowych godzin czy wg ¶redniej za godzinê - powinienem dostaæ 300 brutto a nie 100. Czy st±d ten problem?

Otó¿ ja pracowa³em (notabene 14 tygodni) wg sta³ego grafikowego - w weekendowe noce. Jako ze za prace w soboty i niedziele w nocy agencja p³aci³a wiêksze stawki takowe otrzymywa³em. Te wiêksze stawki na payslipach by³y opisane jako "overtime" poniewa¿ by³y p³acone wg stawek jak za nadgodziny. Niemniej nie by³y to nadgodziny. Tylko standardowe stale godziny. Po prostu taka zmiana.

Dlatego powo³ywanie siê na to, ze "od nadgodzin nie ma urlopu" jest dla mnie niedorzeczne, ¶mieszne. Odwo³am siê do "wy¿szej" instancji w Adecco i dalej wg wskazówek.[/b]

xxxxxxx

[b]Rozwi±zanie pomy¶lne - z³o¿y³em reklamacje w Agencji, poinformowa³em o tym, ze jestem pewien swojej racji i ze w przypadku niezap³acenia ca³ego urlopu sprawa pójdzie do ET. Za tydzieñ otrzyma³em telefon, ze urlop bêdzie zap³acony i w³a¶nie otrzyma³em pieni±dze. Na szczê¶cie nie musia³em i¶æ do sadu, niew±tpliwie moja postawa wobec kierownika agencji - konkretna i rzeczowa - doprowadzi³a do takiego obrotu sprawy. [/b]
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in