Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Praca w UK a zasi³ek w Polsce
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Sat Jul 07, 2007 1:36 pm    Post subject: Praca w UK a zasi³ek w Polsce Reply with quote

[b]W UK jestem od dwóch miesiêcy. Mam wyrobione wszystkie potrzebne "papiery" (Home Office, nr ubezpieczenia itd.) W Polsce przebywa moja ¿ona wraz z dzieckiem, które ma 15 miesiêcy. Chcia³em z³o¿yæ podanie o Child Benefit. Uzna³em, ¿e je¶li jest to forma zasi³ku rodzinnego wiec nie mo¿emy tego pobieraæ jednocze¶nie w UK i w Polsce. ¯ona posz³a do urzêdu w Polsce, by zrezygnowaæ z "rodzinnego". Dowiedzia³a siê tam, ze w takim przypadku powinna zrezygnowaæ i z rodzinnego i z wychowawczego. Przyznam, ze mimo skoñczonych studiów i chyba nie najni¿szego ilorazu IQ nie potrafiê zrozumieæ dlaczego? Czy kto¶ potrafi mi cos poradziæ, lub by³/jest w podobnej sytuacji?[/b]

To, w którym kraju pobierany jest zasi³ek, nie jest kwesti± wyboru.

Zasi³ki z pomocy spo³ecznej podlegaj±ce koordynacji w ramach UE, wyp³acane s± w tym kraju, w którym pracuj± rodzice (lug gdy pracuje tylko jeden rodzic - w kraju pracy tego rodzica). [color=red]Je¿eli rodzice pracuj± w dwóch ró¿nych krajach (np. w Polsce i w UK), o zasi³ek nale¿y ubiegaæ siê w pierwszej kolejno¶ci w kraju, w którym pracuje rodzic mieszkaj±cy z dzieckiem. Je¶li zasi³ek z tego kraju by nie przys³uguje, mo¿na staraæ siê o zasi³ek w kraju, w krórym pracuje drugi rodzic.

Mo¿e siê te¿ zdarzyæ, ¿e zasi³ek bêdzie pobierany w dwóch krajach, wtedy jednak kwota zasi³ku pomniejszana jest o kwotê zasi³ku wyp³acanego w drugim kraju. W pierwszej kolejno¶ci nale¿y wyst±piæ o zasi³ek w kraju, w którym pracuje rodzic mieszkaj±cy z dzieckiem, a nastêpnie o nadwy¿kê w drugim kraju. Sytuacja taka, stosunkowo rzadka, mo¿e siê zdarzyæ w rodzinach wielodzietnych, gdzie dzieci i jeden pracuj±cy rodzic mieszkaj± w Polsce, ale mimo, ¿e drugi rodzic ma stosunkowo wysokie dochody z zagranicy, wci±¿ dochód na osobê jest dostatecznie niski, by kwalifikowaæ siê do zasi³ku w Polsce.[/color]

Child benefit w UK przys³uguje od razu tylko osobom pracuj±cym (rozumiem ¿e Pan pracuje). Pe³ne prawa do zasi³ków uzyska Pan dopiero po 12 miesi±cach legalnej pracy w UK.

Je¶li ¿ona nie pracuje, a Pan pracuje w UK - powinien Pan przestaæ pobieraæ pomoc spo³eczn± w Polsce, która najprawdopodobniej siê i tak nie nale¿y ze wzglêdu na wysko¶æ dochodów - oraz wyst±piæ o Child Benefit oraz Child Tax Credit i Working Tax Credit, je¶li przys³uguj± Panu ze wzglêdu na wysoko¶æ dochodów.

Je¶li Pan pracuje i ¿ona te¿, a dzieci mieszkaj± z ¿on±, wtedy zasi³ki przys³uguj± w Polsce i nie mo¿e Pan wyst±piæ o nie w UK. Najprawdopodobniej, ze wzglêdu na wysoko¶æ dochodów równie¿ w Polsce Panu one nie przys³uguj± w takiej sytuacji. Czasem jest tak, ¿e ma³¿onkowi, który mieszka w Polsce z dzieæmi, po prostu nie op³aca siê pracowaæ.

Proszê potraktowaæ powy¿sze wy³±cznie pogl±dowo. W szczegó³owych kwestiach nale¿y uzsykaæ porady prawnej. Mo¿e Pan równie¿ poprosiæ urzêdnika o podanie podstawy prawnej wydanej decyzji / wyra¿onej opinii.

www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=374
www.rops.wielkopolska.mw.gov.pl/doc.php?dcid=846&grid=566

[b]Czy zasi³ek wychowawczy to zasi³ek z pomocy spo³ecznej? Faktycznie jest wyp³acany przez opiekê spo³eczn±, przynajmniej u mnie, ale ja rozumiem, ¿e tylko ze wzglêdów praktycznych. Wydawa³o mi siê, ¿e te pieni±dze pochodz± z ZUS-u, ¿ona naby³a do nich prawa poprzez fakt wcze¶niejszej pracy i odprowadzania odpowiednich sk³adek przez pracodawcê. [/b]

Zasi³ek wychowawczy jest form± pomocy spo³ecznej, natomiast kluczowe dla sprawy jest to, czy jest to pomoc spo³eczna podlegaj±ca koordynacji. Niektóre zasi³ki nie s± wy³±czone. Polecam strony:
http://rops.wielkopolska.mw.gov.pl/doc.php?dcid=991
i inne podrozdzia³y dotycz±ce pomocy spo³ecznej - powinno to Panu na¶wietliæ sprawê.

O ile wiem, zasi³ek wychowawczy w Polsce przys³uguje osobom których dochód w przeliczeniu na cz³onka rodziny nie przekracza okre¶lonej kwoty. Polecam kontakt z pomoc± spo³eczn± w celu wyja¶nienia w±tpliwo¶ci.

[b]A co siê wysoko¶ci zarobków: Gdybym przebywa³ w Polsce i zarabia³ podobne pieni±dze do tych w UK, ¿onie nie nale¿a³yby siê te pieni±dze z tytu³u zasi³ku wychowawczego? Dowiedzia³em siê, ¿e zasiek wychowawczy, nie wiedzieæ dlaczego, nale¿y siê osobom, gdzie dochód nie przekracza 548 z³ na osobê. Konkluzja jest taka, ze tak czy inaczej, pracuj±c w UK bardzo szybko traci siê prawa do tego zasi³ku… [/b]

Zgadza siê. Polecam natomiast zainteresowaæ siê Working Tax Credit i Child Tax Credit. Proszê dok³adnie opisaæ sytuacjê rodzinn± i urzêdnik powinien daæ odpowied¼, z którego Pañstwa nale¿y siê pomoc. Stanowczo odradzam pobieranie nienale¿nych zasi³ków z dwóch pañstw - jest to wy³udzenie zasi³ku i jest karane.

Wiêcej o zasi³kach:
www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=374
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in