Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Abolicja podatkowa!
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Sat Apr 05, 2008 11:51 am    Post subject: Abolicja podatkowa! Reply with quote

Polacy pracuj±cy za granic±, w szczególno¶ci w Wielkiej Brytanii, nie bêd± musieli p³aciæ w Polsce podatku od uzyskanych za granic± dochodów - zapowiedzia³ na konferencji prasowej 3 kwietnia 2008 premier Donald Tusk. Premier wraz z ministrem finansów Jackiem Rostowskim przedstawili wyniki prac nad tzw. ustaw± abolicyjn±.

Jak powiedzia³ premier, "Ustawa przywróci elementarne poczucie sprawiedliwo¶ci, zrównuj±c prawa podatników pracuj±cych w ró¿nych krajach. Mam nadziejê, ¿e zostanie bardzo szybko przyjêta. Ci, którzy w latach 2002-2007 pracowali za granic± (np. w Anglii) i pracuj±c p³acili podatek na miejscu, bêd± mogli wróciæ do kraju i nie bêd± musieli p³aciæ podatku za ten czas w Polsce".

Prace nad projektem trwa³y dosyæ d³ugo, gdy¿ konieczne by³o wyeliminowanie w±tpliwo¶ci co do zgodno¶ci z konstytucj±. Chodzi³o o równo¶æ wszystkich obywateli wobec prawa, w szczególno¶ci rozwi±zanie kwestii tych osób, które z podatkiem rozliczy³y siê zgodnie z przepisami, a jak siê teraz okaza³o, wykazali siê „nadgorliwo¶ci±”.

Minister Rostowski przypomnia³, ¿e Polska zawiera³a w przesz³o¶ci dwa typy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania z ró¿nymi krajami, stosuj±ce metodê odliczenia proporcjonalnego i metodê wy³±czenia z progresj±. "Celem przygotowanego projektu ustawy jest wyrównanie ró¿nic miêdzy tymi dwiema metodami" - powiedzia³.

Do koñca 2006 roku umowa z Wielk± Brytani± zawiera³a metodê odliczenia proporcjonalnego, co powodowa³o, ¿e pracuj±cy tam Polacy musieli dop³acaæ podatek w Polsce. Od 2007 roku obowi±zuje korzystniejsza umowa i dochody z pracy w UK s± zwolnione z podatku.

Dziêki przygotowanym przez rz±d rozwi±zaniom, osoby, które pracowa³y w Wielkiej Brytanii do roku 2006 równie¿ nie bêd± musia³y p³aciæ podatku; a osoby, które ju¿ podatek zap³aci³y, mog± liczyæ na jego zwrot. Rozwi±zanie te obejm± lata 2002-2007. Wcze¶niejsze zobowi±zania podatkowe i tak uleg³y przedawnieniu.

Osoby, które nie dokona³y rozliczenia podatku za te lata, bêd± mia³y mo¿liwo¶æ umorzenia powsta³ych zaleg³o¶ci podatkowych, które bezpo¶rednio dotycz± dochodu uzyskanego z pracy za granic±, wraz z jakimikolwiek odsetkami za zw³okê. Konieczne bêdzie z³o¿enie wniosku do urzêdu skarbowego, wraz z zaleg³ym zeznaniem podatkowym i udokumentowaniem osi±gniêtych za granic± dochodów" - powiedzia³ minister Rostowski. Osoby, które rozliczy³y siê prawid³owo, bêd± mog³y z³o¿yæ wniosek o zwrot. Dla u³atwienia ca³ego procesu, ministerstwo przygotuje wzory obu wniosków. Kwotê umorzenia lub zwrotu podatku obliczy urz±d skarbowy w decyzji, któr± wyda na wniosek podatnika.

Polska ma te¿ nadal niekorzystne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania m.in. z Holandi±, Belgi± i USA. Rz±d chce, by tak¿e Polacy pracuj±cych w tych krajach nie p³acili podatku w Polsce.

Dodatkowo, zostanie wprowadzona ulga, która bêdzie dotyczy³a dochodów osi±gniêtych za granic± pocz±wszy od 2008 roku, która faktycznie zwolni z podatku dochody z krajów, z którymi umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania takiego zwolnienia nie przewiduje.

Warto zwróciæ uwagê, ¿e w przypadku pracy w Irlandii ju¿ od wielu lat obowi±zywa³a umowa, która zwalnia³a z podatku w Polsce dochody z Irlandii. Trzeba te¿ podkre¶liæ, ¿e wiele osób, które wyjecha³y do pracy w Wielkiej Brytanii, nie mia³o i tak obowi±zku p³acenia podatku w Polsce, poniewa¿ przeprowadzi³y siê na sta³e (z zamiarem pobytu przez d³u¿szy okres czasu) i w zwi±zku z przeniesieniem sta³ego miejsca zamieszkania przesta³y byæ polskimi rezydentami podatkowymi. W wielu przypadkach jednak, kwestia rezydencji mog³a byæ dyskusyjna, a Polacy w obawie przed konieczno¶ci± zap³aty podatku „na wszelki wypadek” nie wracali do kraju.

Choæ trudno przewidywaæ, czy abolicja podatkowa spowodujê fale powrotów z Wielkiej Brytanii i czy przypadkiem, aby zachêciæ do powrotu, nale¿a³oby równie¿ obni¿yæ podatki i naprawdê u³atwiæ prowadzenie dzia³alno¶ci gospodarczej w Polsce, aby by³o to równie ³atwe, jak na Wyspach, to z ca³± pewno¶ci± sk³oni to wiele osób równie¿ do odzyskania podatku zap³aconego w UK.

Wynika to z dwóch przyczyn. Po pierwsze, skoro nie trzeba ju¿ p³aciæ podatku w Polsce, to uzyskany zwrot z Wielkiej Brytanii nie bêdzie zwiêksza³ zobowi±zañ podatkowych w Polsce. St±d o ile kiedy¶ wystêpowanie o zwrot podatku brytyjskiego siê po prostu mog³o nie op³acaæ, to teraz oznacza czyst± gotówkê bez ¿adnego ryzyka. Ponadto wiele osób, które zataja³y dochód z zagranicy nie wystêpowa³o o zwrot podatku w obawie, ¿e spowoduje to przes³anie informacji z brytyjskiego do polskiego urzêdu podatkowego i w konsekwencji – problemy podatkowe.

Poniewa¿ podatek mo¿na odzyskaæ kilka lat wstecz, mo¿na siê spodziewaæ, ¿e poza wnioskami o zwrot podatku w Polsce, abolicja, je¶li istotnie wejdzie w ¿ycie, spowoduje zwiêkszenie liczby wniosków o zwrot podatku z Wielkiej Brytanii za lata ubieg³e.

Osobom pragn±cym uzyskaæ zwrot podatku polecamy us³ugi naszego partnera, który osobom z polecenia Jobland.pl oferuje 5% zni¿ki na swoje us³ugi. Wiêcej na ten temat:

http://www.zwrotpodatku.jobland.pl/podatek/index.php
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in