Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Urlop macierzyñski , urlop
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
joa



Joined: 26 Mar 2008
Posts: 6

PostPosted: Wed Mar 26, 2008 3:54 pm    Post subject: Urlop macierzyñski , urlop Reply with quote

Witam.Mam pewne pytanie. Interesuje mnie jak wygl±da sytuacja urlopu macierzyñskiego a pracy bez kontraktu. Pracuje 2,5 roku bez kontraktu w hotelu. Dostaje payslipy a wyp³ata tygodniowa waha siê w zale¿no¶ci od ilo¶ci godzin. Nie pracuje za najni¿szastawke. ale tez nie mam ¿adnego papierka, ¿e urlop mam wliczony w stawkê godzinow±. Jedyne co mam to list od pracodawcy , ¿e jestem zatrudniona od tego i tego dnia.

Czy bêdac ewentualnie w cia¿y pracodawca mo¿e unikjn±c p³acenia macierzyñskiego pomimo pracy przez tak d³ugi okres czasu ? I czy jest na to jaki¶ przepis jakim pracodawca mo¿e to obej¶æ ?

Mam pewne w±tpliwo¶ci i podejrzenia,¿e gdyby zaistnia³a taka sytuacja to pracodawca by siê uchyla³. Po prostu ja chce ¿yæ w tym kraju normalniei mieæ p³atny macierzyñski - tak jak to powinno wygl±daæ.

To samo mam pytanie dotycz±ce urlopu. Tepretycznie wiem, ¿e mi siê nale¿y ale pracodawca mi nie p³aci za urlop.

Ju¿ od roku prowadze z nim rozmowy na temat kontraktu i s³yszê tylko obiecywania i zapewnienia s³owne, ¿e damy Ci kontrakt. Ostatnio ,,Damy ci kontrakt ale teraz mamy problemy finansowe i mamy duzo kosztów, rachunków itp,,. I tak z miesi±ca na miesi±c. Dla pracodawcy nie ma probemu bo us³ysza³am ,,Przecie¿ pracujesz i zarabiasz wiêc problemu nie ma,,. Dla mnie jest problem.

Jak mam wyegzekwowaæ ten urlop ? Mam problemy z kregos³upem a do pracy dalej chodze bo musze za cos zyc.
Podejrzewam, ze chorobowego tez nie dostane i macierzyñskiego te¿ nie.

Ta sytuacja mnie doboja psychicznie.
Dziekuje za odpowiedz.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Wed Mar 26, 2008 11:35 pm    Post subject: Reply with quote

Praca w UK bez umowy o pracê na pi¶mie nie jest niczym niezwyk³ym. Bardzo wiele osób tak pracuje, a prawo nie wymaga zawarcia umowy o pracê w formie pisemnej. [i]Przypominam przy okazji, ¿e obowi±zkiem pracownika z Polski jest zarejestrowaæ sie w WRS (inaczej praca jest nielegalna i choæ dla pacownika z tego powodu nie ma ¿adnych konsekwencji - traci siê prawo do wielu ¶wiadczeñ socjalnych ze strony pañstwa i samorz±du lokalnego). [/i]
Brak umowy w ¿aden sposób nie pozbawia Pani gwarantowanych przez prawo praw pracowniczych. Dowodem zatrudnienia s± payslipy, które potwierdzaj± Pani wyp³±tê i okres zatrudnienia. Bez w±tpienia, jest Pani pracownikiem i ma Pani zawart± ustn± umowê o pracê i ma Pani udokumentowany (payslipami itd) sta¿ pracy.
Co do urlopu - ostatnio s±dy pracy s± na stanowisku, ¿e pracodawca nie mo¿e wyp³acaæ urlopu w pensji, ale powinien dawaæ urlop lub wyp³acaæ ekwiwalent za niewykorzystany urlop je¶li pracownik z niego zrezygnuje.
Je¿eli ma Pani ustalone okre¶lone wynagrodzenie, to do niego domy¶lnie urlop siê nale¿y - zawsze.
Pracodawca nie ma obowi±zku podpisaæ umowy, ale ma obowi±zek daæ Pani warunki umowy na pi¶mie. Powinna je Pani uzyskaæ - bêdzie to ewentualny dowód w razie sporu, co do wysko¶ci ¶wiadczeñ urlopowych. Powinna Pani za¿±daæ od pracodawcy Written Statement of Employment Particulars. Wiêcej na ten temat:
http://www.jobland.pl/forum/chorobowe-i-umowa-o-prace-w-uk-t103.html

Od strony prawnej jest wiêc Pani chroniona. Niemniej, skoro pracodawca teraz nie postêpuje odpowiednio, mo¿e siê niestety okazaæ, ¿e równie¿ w razie dodatkowych roszczeñ bêdzie siê stara³ uchyliæ od odpowiedzialno¶ci. Polecam informacje:
http://jobland.pl/faq/anglia.php#co-zrobic-w-przypadku-problemow-z-pracodawca-w-wielkiej-brytanii

UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Materia³ zosta³ opracowany na podstawie dostêpnych informacji z wiarygodnych ¼róde³. Nie stanowi on ¼ród³a prawa ani nie jest oficjaln± wyk³adni±. Stan prawny obowi±zuj±cy w dniu publikacji tej informacji mo¿e siê zmieniæ w przysz³o¶ci. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad prawnika, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby.

Udzielenie odpowiedzi na szczegó³owe pytania wymaga dok³adnego rozpoznania szczególnej sytuacji danej osoby, zadania dodatkowych pytañ, sprawdzenia dokumentów, zapoznania siê z tre¶ci± pism urzêdowych itd.

W Zjednoczonym Królestwie (Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Pó³nocna) bezp³atn± poradê prawn± mo¿na uzyskaæ w lokalnym Biurze Porad Obywatelskich (Citizens Advice Bureau): www.citizensadvice.org.uk .
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
joa



Joined: 26 Mar 2008
Posts: 6

PostPosted: Sat Mar 29, 2008 3:28 pm    Post subject: Reply with quote

Dziêkuje bardzo za odpowiedz.

W WRS jestem zarejestrowana. Jednak nie mam Written Statement of Employment Particulars.

Mam jeszcze jedno pytanie. Nie mam ustalonej tygodniowej sta³ej wyp³aty, lecz zalezy ona on przepracowanych godzin. ¦rednio zrobienie pokoju (w zale¿no¶ci od wielko¶ci itd) zajmuje mi od 1 h do 1,5. Tak by³o do tej pory przez oko³o 3 lata.
Jednak wkrótce mam podpisaæ kontrakt i pracodawca ozami³ mi, ¿e mam robiæ pokoje w 45 minut poniewa¿ on nie mo¿e sobie pozwoliæ na wydanie 200, 250, bardzo rzadko 300 f (brutto) tygodniowo na cleaning. Uzasadni³ to, ¿e jest ma³o go¶ci i skad¶ musi wzi±¶æ pieniadze (tzn poucinac moj± wyp³ate).


Czy pracodawca mo¿e mi zmieniæ tak po porostu warunki pracy pomimo i¿ uwa¿am, ¿e to nie jest wykonalne ?

Tymbardziej, ¿e mam szereg innych obowi±zków nale¿±cych do menadzera (odbieranie domofonu bo akurat menadzer wyszed³ i nei ma go 2 h).


W moim mniemaniu ma to na celu okrojenie godzin i pogarsza moj± sytuacjê w pracy finansow±.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Mon Mar 31, 2008 12:50 pm    Post subject: Reply with quote

O written statement of employment particulars mo¿e Pani wyst±piæ do pracodawcy (co nie znaczy ¿e bez tego pracuje Pani nielegalnie) chocia¿ je¶li dostanie Pani kontrakt zawieraj±cy to co powinno byæ w written statement of employment particulars, to zostanie to wype³nione (kontrakt jest dodatkowo podpisywany przez pracownika).

Pracodawca mo¿e Pani zmieniæ warunki zatrudnienia, równie¿ na gorsze. Natomiast Pani mo¿e siê na to nie zgodziæ i w skrajnym przypadku zrezygnowaæ z pracy. Dzia³a to tak jak wypowiedzenie, a wiêc tak jak za wypowiedzeniem mo¿na pracownika zwolniæ, tak i zmieniæ warunki umowy (lub rozwi±zaæ umowê, równie¿ ustn±, za wypowiedzeniem i zawrzeæ now±).

Co do pracy akordowej i innych tego typu ustaleñ - mo¿na je formu³owaæ dowolnie, ale nie mo¿e wychodziæ na akord mniej, ni¿ p³aca minimalna w przeliczeniu na godzinê (5.52/h). Czyli pracodawca nie mo¿e Pani NIGDY wyp³acaæ mniej ni¿ 5.52 funta za godzinê wykonanej pracy, niezale¿nie od innych ustaleñ. Je¶li na akord wyjdzie mniej, trzeba wyp³aciæ przynajmniej 5.52 za godzinê.

Jest zrozumia³e, ¿e pracodawca wobec mniejszego ruchu szuka oszczêdno¶ci, natomiast powinna Pani zg³osiæ pracodawcy, ¿e wprowadzone przez niego normy bêd± musia³y siê odbiæ na ogólnej jako¶ci lub poprosiæ o pomoc w dostosowaniu siê do wymogów.

Broszura po angielsku dla pracowików hotelowych opisujaca kwestie zwi±zane z p³ac± minimaln±:
http://www.berr.gov.uk/files/file41546.pdf
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
joa



Joined: 26 Mar 2008
Posts: 6

PostPosted: Wed Apr 02, 2008 12:13 pm    Post subject: Reply with quote

Ja zosta³am zwolniona. Spêdzi³am w pokoju 1 h na co pracodawca powiedzia³, ze to nie 45 minut i jak ja mog³am tam tak d³ugo pracowaæ ?
Ze on siê nie zgadza na te warunki i ma byæ 45 minut, A jak mówie,¿e posprz±ta³am dok³adnie to weypomnia³,ze nie poodsuwa³am szafek i nie byu³o za nimi poodkurzane (na to potrzebuje wiêcej). POza tym torgy z pralni - niewiem ile wa¿a, zle wypomnia³ mi ¿e te¿ za d³ugo pomimo ¿e to dla mnie ciê¿kie. I nei wiem ile tam kilogramów jest, trzeba przej¶c z tym po schodach na plecach z torb± lub w jednej rêce. A tak siênie nosi ciê¿arów.

W ka¿dym razie p³atnego holidaya nie mia³am wogóle, nie robie pokoju w 45 minut, wiêc do widzenia po 2,5 roku.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Wed Apr 02, 2008 2:22 pm    Post subject: Reply with quote

Pracodawca mo¿e oczywi¶cie zwolniæ pracownika, który nie pracuje dostatecznie efektywnie. Po 2,5 latach pracy przys³uguje Pani dwutygodniowe wypowiedzenie (zwolnienie bez wypowiedzenia mo¿e nast±piæ na skutek ra¿±cego naruszenia obowi±zków pracowniczych - gross misconduct, co raczej tu nie mia³o miejsca, chocia¿ oczywi¶cie trudno to oceniaæ z naszej pozycji).

Raczej trudno w takiej sytuacji twierdziæ, ¿e mia³o miejsce bezpodstawne zwolnienie (unfair dismissal), choæ to pewnie wymaga³oby uwzglêdnienia wielu innych okoliczno¶ci.

Wiêcej:
http://www.direct.gov.uk/en/Employment/Employees/RedundancyAndLeavingYourJob/DG_10026689

Niezale¿nie od dalszych decyzji, za niewykorzystany urlop pracodawca powinien wyp³aciæ ekwiwalent.

Obawiam siê, ¿e nie jeste¶my w stanie nic wiêcej doradziæ. W razie problemów, jak ju¿ to wy¿ej wspomniano, mo¿na siê zg³osiæ do ACAS, Employment Tribunal. Pomoc± mo¿e te¿ s³u¿yæ Biuro Porad Obywatelskich, wiêcej na ten temat:
http://jobland.pl/faq/anglia.php#co-zrobic-w-przypadku-problemow-z-pracodawca-w-wielkiej-brytanii

Pozostaje wyraziæ nadziejê, ¿e teraz uda siê Pani znale¼æ lepsz± pracê, w której pracodawca bêdzie respektowa³ prawa pracownicze, co oczywi¶cie nie znaczy, ¿e nale¿y "odpu¶ciæ" nierozwi±zane kwestiê w Pani by³ej pracy - to, czy zdecyduje Pani siê na spór, zale¿y oczywi¶cie od Pani - je¶li siê Pani na to zdecyduje, nie nalezy z tym zwlekaæ. Jak wspomnia³em ACAS w pierwszej kolejno¶ci podejmie siê rozwi±zania polubownego z Pani pracodawc±.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in