Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Samotka matka, wyjazd z chorym dzieckiem do Anglii
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Tue Sep 25, 2007 9:54 am    Post subject: Samotka matka, wyjazd z chorym dzieckiem do Anglii Reply with quote

[b]Jestem samotn± matk± 8 i 13-latków. Pod koniec lipca u mojego m³odszego dziecka stwierdzono guz przy krêgos³upie, który nadal
ro¶nie. W Centrum Pediatrii w Katowicach lekarze nie podjêli siê operacji natomiast w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie te¿ maja obiekcje co do operacji. Pod koniec pa¼dziernika bêdê mia³a ostateczn± decyzjê chirurgów z Warszawy...

Mam znajomych w miejscowo¶ci Dorking którzy chc± abym przyjecha³a i leczy³a tam dziecko powiem szczerze to jest ostatnia deska ratunku dla mojego dziecka jednak mam sporo w±tpliwo¶ci czy damy sobie radê bez znajomo¶ci jêzyka...

Moi znajomi za³atwili mi legaln± pracê (sprz±tanie), równie¿ mieszkanie u jakich¶ ludzi, jednak nie wiedz± do koñca jak dziecko ma trafiæ od razu do szpitala poniewa¿ nie mo¿na dalej czekaæ bo guz zagra¿a ¿yciu.... Wspomnê równie¿ ¿e mój starszy syn jest w 1 klasie gimnazjum...

1. Jak mam za³atwiaæ gimnazjum je¶li mój syn nie zna jêzyka (z m³odszymi dzieæmi jest inaczej)
2. Czy trafi do ni¿szej klasy?[/b]

[i]Co do tych i kolejnych pytañ: Obawiam siê, ¿e szczegó³owa odpowied¼ na pani pytania przekracza nasze kompetencje jako agencji doradztwa personalnego i po¶rednictwa pracy. Postaramy siê Pani, na ile bêdziemy w stanie, odpowiedzieæ. Proszê zrozumieæ, ¿e nasza wiedza w wielu z opisanych dziedzin jest czysto teoretyczna. Byæ mo¿e internauci odwiedzaj±cy niniejsze forum bêd± w stanie Pani pomóc i do³o¿yæ swoje rady. Mam równie¿ ¶wiadomo¶æ, ¿e do przejrzenia stron powo³ywanych poni¿ej bêdzie potrzebna znajomo¶æ jêzyka angielskiego.[/i]

W celu zapisania dziecka do szko³y powinna siê Pani udaæ do lokalnego Councilu (urzêdu gminy), gdzie uzyska Pani propozycje
szkó³ dla Pani dzieci i bêdzie Pani mog³a wybraæ odpowiedni±. Nale¿y przy wnioskowaniu podaæ wszystkie istotne informacje na temat
dziecka, wliczaj±c jego znajomo¶æ jêzyka (lub jej brak), choroby i inne szczególne potrzeby edukacyjne (SEN – Special Education Needs).
Dzieci bez znajomo¶ci jêzyka przeprowadzaj± siê w ró¿nym wieku do UK i Pani dziecko nie jest tu wyj±tkiem.

[b]3. Jak mam z dzieckiem trafiæ na leczenie do szpitala i jak d³ugo siê na to czeka, dziecko ma bóle brzucha.[/b]

Nie jestem w stanie na to odpowiedzieæ. Je¶li bêdzie Pani legalnie pracowaæ, bêdzie Pani mia³a prawo do opieki medycznej dla siebie i
dla swoich dzieci. Przypominam o wa¿nej rzeczy – warunkiem legalnej pracy i prawa do ¶wiadczeñ jest rejestracja w WRS (Worker
Registration Scheme) w Home Office:
www.jobland.pl/zasady-praca-za-granica/anglia.php#rejestracja-w-home-office – nie wszyscy o tym pamiêtaj± i czêsto rejestruj± siê
za pó¼no.

Rejestruje Pani siê u lekarza rodzinnego (GP – General Practitioner), który skieruje Pani dziecko na odpowiednie badania i
leczenie. Nie jestem w stanie stwierdziæ, jak d³ugo to bêdzie trwa³o. Publiczna s³u¿ba zdrowia w UK nie jest wolna od kolejek,
oczekiwania – choæ w ogólnym przekroju jest nieporównywalnie lepsza ni¿ w Polsce.

[b]4. Tutaj m³odszy syn nie chodzi do szko³y bo czekamy na decyzjê chirurgów i w tym czasie nie mo¿e byæ chory czy po przyje¼dzie musi
i¶æ do szko³y?[/b]

W UK jest obowi±zek szkolny do 16 roku ¿ycia, niemniej je¶li wzglêdy zdrowotne to uniemo¿liwiaj±, nauka bêdzie musia³a poczekaæ…

[b]5. jak daleko od Dorking jest szpital? Czy s± tam polscy lekarze?[/b]

Szpitale w okolicy Dorking znajdzie Pani na mapce:
www.nhs.uk/ServiceDirectories/Pages/ServiceResults.aspx?Coords=149495,516616&Place=Dorking,%20Surrey,%20RH4%201&ServiceType=Hospital

Niestety, nie jestem w stanie stwierdziæ, czy s± tam polscy lekarze (jest to prawdopodobne) ani który z nich bêdzie w³a¶ciwy ze wzglêdu
na chorobê Pani dziecka.

[b]6. Czy muszê t³umaczyæ wypisy ze szpitali - jest ich oko³o 24 szt, czy tylko te najwa¿niejsze?[/b]

Polecam konsultacjê z lekarzem, który wska¿e, co trzeba przet³umaczyæ, aby brytyjscy lekarze mogli w³a¶ciwie zdiagnozowaæ chorobê i poprowadziæ leczenie. To, co jest do tego potrzebne, nale¿y przet³umaczyæ. Poleca³bym równie¿ skonsultowanie z lekarzem samego wyjazdu, kwestii podró¿y chorego dziecka itd.

[b]7. czy w szpitalu s± opiekunki do dzieci bo podczas mojej pracy nie bêdê mog³a byæ z dzieckiem?[/b]

Niestety, nie wiem w jaki sposób szpital zapewni opiekê nad dzieckiem w czasie, kiedy bêdzie Pani w pracy. Z pewno¶ci± w jaki¶ sposób bêdzie ona zapewniona. Jest oczywiste, ¿e musi Pani pracowaæ i nie bêdzie Pani w stanie przez ca³y czas opiekowaæ siê dzieckiem w szpitalu.

[b]8. Syn ma równie¿ ADHD i chore nerki jest osob± niepe³nosprawn± wiem ¿e nasze polskie orzeczenie nie jest tam wa¿ne jak mam za³atwiaæ
angielsk± niepe³nosprawno¶æ? [/b]

Powinna siê Pani skontaktowaæ z lekarzem rodzinnym, który skieruje Pani± do lekarza, który bêdzie móg³ wystawiæ stosowne za¶wiadczenie,
je¶li sam tego nie bêdzie móg³ zrobiæ.

[b]9. Jak d³ugo bêdê czekaæ na mieszkanie socjalne i czy je w ogóle dostanê?
10. Czy z 2 dzieci z mojej pensji siê utrzymam? czy dostanê od razu jakie¶ dodatki do mieszkania i na dzieci?
11. Jak d³ugo czeka siê na mieszkanie socjalne?
12. Czy utrzymam siê z pracy w szkole (sprz±tanie) z 2 dzieci?[/b]

W UK istnieje szereg form pomocy pañstwa dla osób pracuj±cych i wychowuj±cych dzieci, a nie maj±cych wysokich dochodów. Zasi³ek na
dziecko (Child Benefit) oraz working tax credit / child tax credit bêdzie Pani mog³a uzyskaæ od samego pocz±tku.
www.jobland.pl/aktualnosci/Zasilki-w-Wielkiej-Brytanii-_-na-dziecko-i-dla-osob-o-niskich-zarobkach-a-374.html

Istniej± równie¿ dodatkowe ulgi dla osób niepe³nosprawnych i opiekuj±cych siê osobami niepe³nosprawnymi.
www.direct.gov.uk/en/DisabledPeople/index.htm

Bêdzie Pani mog³a równie¿ liczyæ na mieszkanie socjalne (ich dostêpno¶æ zale¿y od indywidualnej sytuacji danej gminy i dostêpno¶ci council estate).
www.direct.gov.uk/en/HomeAndCommunity/SocialHousingAndCareHomes/index.htm

O wiêkszo¶æ tych zasi³ków i przywilejów bêdzie mog³a siê pani ubiegaæ ju¿ od pierwszego dnia pracy. Po rocznej pracy legalnej, zarejestrowanej w WRS uzyska Pani prawo równie¿ do innych zasi³ków, takich jak zasi³ek dla bezrobotnych (osób poszukuj±cych pracy).

O ile bêdzie Pani pracowa³a na ca³y etat oraz wykorzysta Pani dostêpne formy pomocy, s±dzê, ¿e bêdzie Pani mog³a siê utrzymaæ, choæ z pewno¶ci± na pocz±tku nie bêdzie ³atwo. Nie jest Pani jedyn± matk± wychowuj±c± dzieci, w tym jedno chore i nie maj±c± najwy¿szych dochodów – takich kobiet w UK jest wiele.

[b]13. Jak d³ugo za³atwia siê wszystkie formalno¶ci?[/b]

Jest tego sporo, i „wszystkie formalno¶ci” to dosyæ szerokie pojêcie. S±dzê ¿e w kilka tygodni (miesi±c – dwa, trzy) da siê to
wszystko ogarn±æ.

Powy¿sze informacje s± bardzo ogólne. Poniewa¿ jak widzê, mia³aby Pani w okolicy znajomych, którzy byæ mo¿e lepiej znaj± jêzyk i bêd±
chcieli Pani pomóc, to mo¿e Pani (i powinna) zwróciæ siê, z ich pomoc± w zakresie t³umaczenia, do lokalnego Biura Porad Obywatelskich, gdzie bezp³atnie bêdzie mog³a Pani uzyskaæ szereg porad, szczegó³owo uwzglêdniaj±cych Pani sytuacje.
www.citizensadvice.org.uk

[b]Przera¿a mnie to chocia¿ ka¿dy mówi "nie bój siê". Je¶li chodzi o mnie, juz by mnie tu w Polsce nie by³o, ale tu chodzi o dzieci…

Chcia³abym jeszcze wiedzieæ czy ja bêd±c osob± z uszkodzonym krêgos³upem tzn. wysuniête dyski, zwyrodnienia mogê znale¼æ lekk±
legaln± pracê? mogê pracowaæ fizycznie i pracy siê nie bojê ale wiêcej przesiedzê na zwolnieniu lekarskim z powodu bole¶ci ni¿
popracujê.[/b]

Do naszej agencji bardzo rzadko trafiaj± takie prace. Wynika to z faktu, ¿e pracodawcy korzystaj± z agencji w przypadku pracowników, których trudno jest znale¼æ, o wysokich kwalifikacjach, predyspozycjach lub do pewnych szczególnych prac. Stosunkowo czêsto oferowane s± prace opiekuna osób starszych, ale tu najczê¶ciej wymagana jest znajomo¶æ jêzyka. Prac nie wymagaj±cych kwalifikacji ani znajomo¶ci jêzyka jest stosunkowo niewiele w agencjach w Polsce.

Nie znaczy to ¿e takie prace nie istniej± – po prostu pracodawcy nie musz± korzystaæ z zagranicznych agencji, aby rekrutowaæ ludzi do pracy. Je¿eli jednak ma Pani na miejscu znajomych, którzy bêd± w stanie pomóc znale¼æ tak± pracê (jedn± z opcji jest równie¿ Job Centre Plus - urz±d pracy). W urzêdzie tym dostêpne s± terminale pozwalaj±ce na wprowadzenie parametrów, wybranie ofert i wydrukowanie ich od razu wraz z danymi kontaktowymi – dzia³a to bardzo dobrze. Do Job Centre Plus nie trzeba przychodziæ, mo¿na przeszukaæ oferty w Internecie:
========================================================================================
http://www.jobcentreplus.gov.uk/Internet/setLocale.do?country=GB&language=en&page=/initialise.do

je¶li link siê ¼le wklei, nale¿y wybraæ opcjê Job Serach na stronie g³ównej: http://www.jobcentreplus.gov.uk

To naprawdê dzia³a, spróbowa³em przeszukaæ i w Dorking lub w okolicy Surrey jest sporo ofert sprz±tania, opieki i innych prostych prac fizycznych – i to zazwyczaj powy¿ej minimalnej stawki, która obecnie wynosi 5.35 funta na godzinê.

Szukaj±c ofert pracy dla osób niepe³nosprawnych warto wpisaæ w wyszukiwarkê "disabled jobs".

Szukanie w brytyjskim internecie z Polski u³atwi wyszukiwarka www.efind.pl

Polecam skorzystanie z tej opcji z pomoc± osoby znaj±cej jêzyk, która skontaktuje Pani± z pracodawc±. System ofert pracy z urzêdu pracy dzia³a bardzo dobrze w UK, gdy¿ jego dostêp dla pracodawców jest bardzo ³atwy, podobnie dla pracowników - w odró¿nieniu od polskiego portalu publicznych s³u¿b zatrudnienia (który od d³u¿szego czasu straszy pod adresem psz.praca.gov.pl i irytuje odwiedzaj±cych swoj± bezu¿yteczno¶ci±).

S³owa „nie obawiaj siê” p³yn±ce od osób zachêcaj±cych do wyjazdu wynikaj± z tego, ¿e ¿ycie w Wielkiej Brytanii jest po prostu ³atwiejsze i lepsze ni¿ w Polsce – dla osób które chc± pracowaæ i mimo niewielkich dochodów wychowywaæ dzieci. Mo¿e Pani liczyæ na zasi³ek, mieszkanie socjalne, dofinansowanie kosztów opieki itd. - podobnie jak polski urz±d pracy ma siê do Job Centre Plus, podobnie jest z pomoc± pañstwa dla osób o niskich dochodach. W UK mimo znacznie ni¿szych podatków ni¿ w Polsce, osoby pracuj±ce, których dochody z niezawinionych przyczyn maj± trudniejsz± sytuacjê maj±tkow± – mog± liczyæ na istotn±, pomoc pañstwa. Przy dochodach na poziomie 11-12 000 funtów rocznie, na jakie mo¿e Pani liczyæ wykonuj±c na pe³en etat proste prace, same zasi³ki Working Tax Credit, Child Tax Credit i Child Benefit wynios± rzêdu 5000-7000 funtów rocznie.

Najistotniejsz± barier± jest znajomo¶æ jêzyka – niestety konieczna jest znajomo¶æ jêzyka angielskiego, aby samemu siê w tym wszystkim zorientowaæ. Do czasu opanowania jêzyka bêdzie Pani zdana na pomoc osób znaj±cych jêzyk – jak rozumiem, ma ju¿ Pani znajomych na miejscu.

Polecam odpowiednie sekcje portalu direct.gov zawieraj±cego informacjê o wszystkich us³ugach publicznych. Informacje:

O edukacji http://www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/index.htm

O podatkach i tax credits (tax credit to „ujemny podatek”, zapomoga dla osób p³ac±cych podatki.

http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/index.htm

==================================
Musze jednak zaznaczyæ, ¿e nie wszystko musi siê u³o¿yæ idealnie. Wiele osób nie jest w stanie zaadaptowaæ siê do brytyjskiej rzeczywisto¶ci. Brytyjska biurokracja te¿ potrafi zaskoczyæ swoj± inercj± i czêsto równie¿ niekompetencj± urzêdników - co przy s³abej znajomo¶ci jêzyka utrudnia dyskusjê. S³owa zachêty nie powinny Pani przes³oniæ istniej±cego ryzyka. Nie tylko dla Pani, jak równie¿ dla dzieci. Dzieci dosyæ ³atwo adaptuj± siê w UK, niemniej, zawsze istnieje ewentualno¶æ, ¿e nie bêd± mog³y sobie z tym poradziæ. S± te¿ kwestie medyczne, w których wola³bym siê nie wypowiadaæ. Mimo, ¿e wszystko przemawia za tym, aby wyjechaæ, nie nale¿y zapominaæ, ¿e wi±¿e siê to z pewnym ryzykiem, jak prawie ka¿da wa¿na ¿yciowa decyzja.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in