Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Stawka nizsza ni¿ w kontrakcie, legalnie?
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
magrowy



Joined: 22 Jun 2008
Posts: 1

PostPosted: Sun Jun 22, 2008 5:32 pm    Post subject: Stawka nizsza ni¿ w kontrakcie, legalnie? Reply with quote

Witam, od niedawna rozpoczelem prace w osrodku wypoczynkowym, ktory zatrudnia mase ludzi, na payslipie mam stawke 3.83GBP, w kontrakcie jest 4,75 (jest nizsza niz 5,52 poniewaz pracodawca pobiera oplate za mieszkanie, prad itp...). Mam lat 19 i wiem ze wg prawa moge otrzymywac nizsza stawke ale nie musze. Oto fragment mojego kontraktu mowiacego o moim wynagrodzeniu:

[i]12. RATE OF PAY: Your pay will be at an hourly rate of 4,75gbp ('rate1) per hour for the first 39 hours worked in each week and thereafter 5,52gbp ('rate2) per hour for each additional houer worked in that week, which together with the accomodation benefit for the purpose of the Regulations is equivalent to a rate of at least 5,52gbp (Rate2) per hour. Payment will be made fortnighlty in arrears by BACS payment directly into your nominated bank account, normally on friday, unless a Bank Holiday falls on that day[/i]

druga kwestia ze wszyscy pracuja po 37,5h tygodniowo czyli kontrakt nijak ma sie do rzeczywistosci ale jest podpisany przez obydwie strony. Wydaje mi sie, ze to on stanowi o wysokosci mojego wynagrodzenia a nie zapis prawny o mniejszej sstawce dla osob ponizej 21 roku zycia. Mam racje? Gdzie domagac sie swoich praw i wyrownania pensji?
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Sun Jun 22, 2008 7:33 pm    Post subject: Reply with quote

Umowa jest zgodna z prawem. Stawka jest ni¿sza ni¿ minmalna, gdy¿ pracodawca zaliczy³ na poczet wynagrodzenia zapewnione przez siebie zakwaterowanie.

[i]Warto podkre¶liæ, ¿e zakwaterowanie jest jedynym ¶wiadczeniem w naturze, jakie pracodawca mo¿e zaliczyæ do wynagrodzenia przy ustalaniu, czy nie narusza przepisów o p³acy minimalnej. Pomniejszenie wynagrodzenia nie mo¿e wynosiæ wiêcej ni¿ 4.30 funta za ka¿dy dzieñ w którym zosta³o zapewnione zakwaterowanie, czyli pracodawca nie mo¿e np. ustaliæ ¿e jest to warte wiêcej i stwierdziæ, ¿e p³aci np. 3 funty na godzinê a reszta to warto¶æ mieszkania). Pracownik mo¿e jednak dobrowolnie p³aciæ ze swojej pensji za zakwaterowanie wiêcej. [/i]

Istotnie, zgodnie z przepisami o p³acy minimalnej osoby w Pana wieku mog± otrzymywaæ stawki ni¿sze, niemniej pracodawca, który zawar³ z Panem umowê musi siê z niej wywi±zaæ. Gdyby chcia³ Panu obni¿yæ wynagrodzenie, musia³by bie¿±c± umowê wypowiedzieæ, a z Panem zawrzeæ now± umowê (na któr± by siê Pan zgodzi³ lub nie).

Tak wiêc pracodawca powinien respektowaæ zawart± umowê, nawet je¿eli przepisy o p³acy minimalnej pozwalaj± mu p³aciæ Panu mniej. Powinien Pan za¿±daæ umówionego wynagrodzenia.

ZWRACAM JEDNAK UWAGÊ, ¯E WSZYSTKIE TE KWOTY S¡ KWOTAMI BRUTTO, Z KTÓRYCH POTR¡CANE JEST UBEZPIECZENIE SPO£ECZNE I PODATEK. Potr±cenia musz± byæ wyszczególnione na Payslipie. W przypadku osób pracuj±cych sezonowo, podatek mo¿na najczê¶ciej odzyskaæ po wyje¼dzie z UK lub po zakoñczeniu roku podatkowego. http://www.zwrotpodatku.jobland.pl/podatek/index.php

Informacje, które mog± Panu pomóc rozwi±zaæ ten problem, znajdzie Pan w artykule:

http://jobland.pl/faq/anglia.php#co-zrobic-w-przypadku-problemow-z-pracodawca-w-wielkiej-brytanii
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in