Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Zg³oszenie samozatrudnienia a emerytura wstecz, karta CIS
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Mon Feb 11, 2008 8:59 am    Post subject: Zg³oszenie samozatrudnienia a emerytura wstecz, karta CIS Reply with quote

[b]Mój znajomy w 2004 r. przyjecha³ do UK i wyrobi³ sobie kartê CIS. Ale jak twierdzi, nigdy na niej nie pracowa³ ani tez nigdy nie pracowa³ tu legalnie, nie by³ tez samozatrudniony (wiêc nie wiem jak dosta³ kartê CIS, bo z tego co wiem dostaj± ja osoby samozatrudnione w sektorze budowlanym.). W 2005 roku karta straci³a wa¿no¶æ, bo by³a wydana na rok. Mój znajomy nie ma NIN, no jaki¶ ksiêgowy jego kolegom niby za³atwi³ cos takiego (koledzy maja identyczn± sytuacjê), ze od dzisiaj zarejestrowa³ ich jako osoby samozatrudnione, a te lata od wyrobienia karty cis „zaliczy³ ”pod kartê CIS. Niby pod emeryturê, no i pod sta¿
pracy. Na zdrowy rozsadek, to chyba tak siê nie da, bo nawet NIN nie maja, nie p³acili sk³adek, to na jak± emeryturê? Nie wiem, czy ten ksiêgowy nie naci±gn±³ ich na pieni±dze i teraz chce mojego znajomego, czy tez naprawdê istnieje taka mo¿liwo¶æ?[/b]


CIS (Construction Industry Scheme) nie ma wiêkszego zwi±zku z emerytur±. Jest to system potr±cania podatku u ¼ród³a dla osób samozatrudnionych i firm, dzia³aj±cy podobnie, jak system potr±cania podatku z pensji.

Ma zastosowanie do p³atno¶ci w budownictwie i polega na potr±caniu przez wyp³acaj±cego pieni±dze 20% (dawniej 18%) kwoty wyp³aty na podatek. Potr±cona kwota jest potem do rozliczenia z podatku i sk³adek National Insurance.

Dla pe³nej informacji: Brak rejestracji w CIS oznacza, ¿e przy wyp³acie bêdzie potr±cane 30% (dawniej nie wolno by³o wyp³acaæ pieniêdzy osobie niezarejestrowanej). Du¿e, stabilne firmy mog± uzyskaæ zgodê CIS na wyp³aty brutto i nie mieæ potr±canego podatku (0% potr±cenia). Wiêcej o CIS:
http://jobland.pl/zasady-praca-za-granica/anglia.php#cis-construction-industry-scheme

Je¶li kto¶ nigdy nie otrzyma³ wynagrodzenia z tytu³u wykonanych prac budowlanych, tym samym nie mia³y miejsce ¿adne potr±cenia CIS. Z samego faktu rejestracji jako podwykonawca nic nie wynika. Rejestracji podlegaj± osoby samozatrudnione (samozatrudnienie polega na zg³oszeniu tego do HMRC i p³aceniu sk³adek National Insurance). Niemniej s± to dwie niezale¿ne rzeczy i mog³o siê zdarzyæ, ¿e karta CIS (tymczasowa) zosta³a kiedy¶ wydana. Wynika to z faktu, ¿e w ówczesnych regulacjach nie mo¿na by³o wyp³acaæ pieniêdzy podwykonawcom budowlanym nie posiadaj±cym karty, na numer NINo siê czeka, a na zg³oszenie samozatrudnienia jest 3 miesi±ce od daty rozpoczêcia dzia³alno¶ci.

Karta CIS (obecnie ju¿ nie u¿ywana) mylona te¿ jest z kart± CSCS (która dotyczy kwestii BHP w budownictwie):
http://jobland.pl/zasady-praca-za-granica/anglia.php#cscs-construction-skills-certification-scheme

Trudno mi powiedzieæ, co zosta³o zrobione. Rejestracja w CIS ma tu niewielkie znaczenie (choæ jest jak±¶ przes³ank± samozatrudnienia). Samozatrudnienie jest liczone do sta¿u pracy, ale od momentu rozpoczêcia dzia³alno¶ci. Nawet w przypadku spó¼nionej rejestracji, sk³adki National Insurance class 2 zostan± naliczone wstecz. Byæ mo¿e polega³o to na zg³oszeniu samozatrudnienia z dat± rozpoczêcia wstecz i op³aceniu zaleg³ych sk³adek Class 2 National Insurance. Nie chcia³bym siê jednak wypowiadaæ, czy co¶ takiego jest mo¿liwe kilka lat wstecz i jak HMRC siê do tego ustosunkuje. Generalnie, nie polecam po¶wiadczania nieprawdy w pismach sk³adanych w³adzom podatkowym.

Przerwy w okresach sk³adkowych w UK powinno siê uzupe³niaæ sk³adkami Class 3 National Insurance (które mo¿na zap³aciæ do 6 lat wstecz):
http://www.jobland.pl/forum/uk-class-3-national-insurance-contributions-t259.html

Ka¿da z w/w kwetsii ma wiele niuansów o których nie wspomnia³em (nie da siê opisaæ tego w jednym po¶cie) st±d mog± zachodziæ ró¿ne wyj±tki lub subtelno¶ci.

Polecam dowiedzieæ siê wiêcej o tym, co faktycznie zosta³o zrobione i jakie faktycznie korzy¶ci da³y te operacje. Byæ mo¿e dosz³o do nieporozumienia.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest kancelari± prawnicz± ani biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Materia³ zosta³ opracowany na podstawie dostêpnych informacji z wiarygodnych ¼róde³. Nie stanowi on ¼ród³a prawa ani nie jest oficjaln± wyk³adni±. Stan prawny obowi±zuj±cy w dniu publikacji tej informacji mo¿e siê zmieniæ w przysz³o¶ci. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach prawnych i podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad prawnika, licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np. us³ugi Euro Tax (5% zni¿ki dla osób z polecenia Jobland.pl):
www.zwrotpodatku.jobland.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in