Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Anglia: ile nale¿y mi siê urlopu p³atnego i wg jakiej stawki
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Mon Jan 28, 2008 11:46 pm    Post subject: Anglia: ile nale¿y mi siê urlopu p³atnego i wg jakiej stawki Reply with quote

[b]Przez okres pracy (22.09.2007-25.01.2008) wykorzysta³em 5 dni urlopu, za które firma zap³aci³a. Czy koñcz±c pracê (z dniem 25 stycznia) wykorzysta³em ca³y nale¿ny mi urlop? Do ilu dni urlopu po w/w okresie mam prawo i czy nale¿y mi siê ewentualny ekwiwalent? Pracuj±c w pe³nym wymiarze godzin niekiedy przekracza³em liczbê 40h/tydzieñ, czy za te godziny nale¿y mi siê wiêksza stawka. Nadmieniê, ze szef, p³ac±c najni¿sz± krajowa nie mi±³ zwyczaju zmieniaæ stawki za nadgodziny po prostu sumowa³ liczb godzin *5.52/h.[/b]

Pracowa³ Pan w sumie 18 tygodni, z czego 1 tydzieñ przed 1 pa¼dziernika 2007 i 17 po tej dacie.

Poniewa¿ 1 pa¼dziernika uprawnienie urlopowe wzros³o z 4 do 4.8 tygodnia, nale¿y to obliczyæ nastêpuj±co:

1/52 x 4 + 17/52 x 4,8 = 1,65 tygodnia urlopu. Je¶li ma Pan 5-dniowy tydzieñ pracy, to jest to 8,25 dnia roboczego (je¶li pracuje Pan przez 6 dni w tygodniu nale¿y 1,65 pomno¿yæ przez 6).

St±d, je¶li ma Pan 5-dniowy tydzieñ pracy, zosta³o jeszcze 3,25 dnia (0,65 tygodnia) do wykorzystania i za to powinien Pan dostaæ ekwiwalent.

Wyp³ata powinna wynosiæ tyle, ile zarabia³ Pan w standardowych godzinach pracy wg standardowej stawki, czyli je¶li jest to (proszê sprawdziæ w Pana umowie lub we Warunkach Zatrudnienia) 40h tygodniowo i Pana podstawowa stawka wynosi³a 5,52, to bêdzie to

GBP 5,52 x 40 h x 0,65 tyg. = GBP 143,52 do wyp³aty.

Proszê jeszcze powtórzyæ obliczenia (mog³em siê pomyliæ, s± te¿ pewne niuanse zwi±zane z prze³omem wrzesieñ/pa¼dziernik i dok³adnym wyliczaniem tygodni, co jednak nie ma wiêkszego wp³ywu na wynik obliczeñ) niemniej zasada jest taka jak powy¿ej.

Dodam jeszcze, ¿e ¶wiêta (bank holidays) wliczane s± do urlopu, je¶li wiêc nie wliczy³ Pan np. Bo¿ego Narodzenia, II dnia ¦wi±t, Nowego Roku itd. do wykorzystanego urlopu (o ile mia³ Pan wtedy wolne), to trzeba to odj±æ jako wykorzystany urlop. Mo¿e siê wiêc okazaæ, praktycznie nie zosta³ Panu ani jeden dzieñ urlopu do wykorzystania, tj. 1/4 dnia (o ile za dni ¶wi±teczne, kiedy mia³ Pan wolne, mia³ Pan zap³acone - je¶li za ¶wiêta nie by³o p³acone, za te dni nale¿y siê oczywi¶cie wynagrodzenie urlopowe). Za tê 1/4 jednak równie¿ siê nale¿y ekwiwalent.

W UK nie ma obowi±zku wyp³aty wy¿szej stawki za nadgodziny czy pracê nocn±, w weekendy lub w ¶wiêta. Zale¿y to od indywidualnych ustaleñ miêdzy pracownikiem a pracodawc±.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in