Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
P45 - brak jednej czê¶ci?
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Wed Jul 04, 2007 11:43 pm    Post subject: P45 - brak jednej czê¶ci? Reply with quote

[b]Proszê mi pomóc, jestem ca³a w nerwach, chodzi o mój dokument P45, dosta³am go jak koñczy³am pracê z ostatnim payslipem, nigdy wcze¶niej nie wiedzia³am jak wygl±da ten dokument wiêc my¶la³am ¿e wszystko ok, a¿ do dzisiaj, szuka³am informacji o podatkach w Wielkiej Brytanii i by³ tam link aby zobaczyæ jak wygl±da dokument P45 zapisany w pdf, i okaza³o siê ¿e ja mam jedn± stronê mniej, Bo ten dokument sk³ada siê z 4 stron a mi brakuje tej pierwszej P45 Part 1, i jestem raczej pewna ¿e po prostu jej nie dosta³am, czy to mo¿liwe ,¿e pracodawca mi jej nie da³? czy to znaczy ¿e kto¶ mo¿e za mnie staraæ siê o zwrot podatku, bo to chyba t± czê¶æ sk³ada siê do IR je¿eli chce siê rozliczyæ, co ja teraz mogê zrobiæ?[/b]

Wszytsko jest w porz±dku.

Dokument P45 wype³nia pracodawca. P45 sk³ada siê z 4 czê¶ci:
Part 1 - wysy³ana do urzêdu podatkowego przez pracodawcê, u którego koñczymy
pracê
Part 1A - t± czê¶æ zatrzymuje pracownik
Part 2 - ta czê¶æ jest dla nowego pracodawcy
Part 3 - t± czê¶æ wype³nia nowy pracodawca i wysy³a do urzêdu podatkowego.
www.hmrc.gov.uk/forms/p45.pdf

Dokument ten jest bardzo wa¿ny, zawiera zap³acone podatki i sk³adki na National Insurance. Potrzebny jest do ustalenia kodu podatkowego, aby nowy pracodawca
prawid³owo oblicza³ podatek. Dziêki temu systemowi w UK nie ma potrzeby sk³adania zeznañ podatkowych, gdy¿ pracodawcy odprowadzaj± sk³adki w odpowiedniej wysoko¶ci. W przypadku pracy sezonowej, kiedy pracownik pracuje nie przez ca³y rok podatkowy, oznacza to mo¿liwo¶æ zwrotu podatku.

W sprawie zwrotu podatku mo¿e siê Pani skontaktowaæ z:
www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=397

Nie ma wiêc powodu do nerwów. By³oby niedobrze, gdyby mia³a Pani czê¶æ 1. T± czê¶æ pracodawca wysy³a do HMRC (urzêdu podatkowego), a Pani daje czê¶æ 1A, 2 i 3. Je¶li zacznie Pani now± pracê, nowy pracodawca oderwie czê¶æ 2 i 3, pozostawiaj±c Pani 1A. Czê¶æ 2 zatrzyma dla siebie, a czê¶æ 3 po wype³nieniu wy¶le do urzêdu podatkowego.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Wed Jul 04, 2007 11:46 pm    Post subject: ile czasu na wystawienie P45 Reply with quote

[b]A ile czasu ma pracodawca na wystawienie p45? zmienilam prace, poprzedni pracodawca powiedzia³, ze p45 wy¶le mi poczta - czy jest jaki¶ limit czasowy?[/b]

O ile mi wiadomo, nie ma konkretnego terminu. Pracodawca powinien wystawiæ go niezw³ocznie po zakoñczeniu pracy - czyli bez zbêdnej zw³oki.

Natomiast, je¿eli pracodawca nie wyda³ P45 i unika wydania, nale¿y wezwaæ go pisemnie do wys³ania go w ci±gu 7 dni (listem poleconym - registered mail). W razie braku odpowiedzi nale¿y poinformowaæ o tym urz±d podatkowy (HM Revenue & Customs).
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
joa



Joined: 26 Mar 2008
Posts: 6

PostPosted: Wed Mar 11, 2009 4:30 pm    Post subject: Reply with quote

WItam. Mam pytanie.
Pracowa³am w UK od 2005 roku do 2008.
Dostawa³am P60 na rok 2005/2006 oraz na rok 2006/2007. Natomiast w kwietniu 2008 zakonczy³am pracê u danego pracodawcy i nie dosta³am P60 tylko P45.
Jednak¿e mam w±tpliwosc czy P45 jest dobrze wype³nione, widnieje tam tylko kwota zarobku od kwietnia 2007 do kwietnia 2008. Czyli kwota z ostatniego roku w jakim pracowa³am. Nie jest to dokument przedstawiaj±cy sumê ca³ego 3 - letniego zarobku. Czy to jest prawid³owe ?

I jeszcze pytanie dotycz±ce E301 - czy na nim powinna widnieæ suma ca³o¶ci zarobionej kwoty w UK ?
Je¿eli P45 powinno przedstawiaæ sumê zarobku u danego pracodawcy to czy do³±czone P60 z poprzednich lat zostan± uwzglêdnione?

Dziêkuje za odpowiedz.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Wed Mar 11, 2009 10:51 pm    Post subject: Reply with quote

wszystko siê zgadza, P60 oraz P45 dotycz± jedynie ostatniego roku podatkowego, p45 dotyczy pracowników odchodz±cych.

do E301 z UK wystawianego w celu przedstawienia go w Polsce potrzeba przedstawiæ dane z 3 lat

wszystkie informacje s± na wniosku o E301:

www.hmrc.gov.uk/forms/2005/ca3916.pdf
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
joa



Joined: 26 Mar 2008
Posts: 6

PostPosted: Wed Mar 11, 2009 10:59 pm    Post subject: Reply with quote

Dziêkujê bardzo za odpowiedz.
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Thu Mar 12, 2009 8:54 pm    Post subject: Reply with quote

.........................
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Zjednoczone Królestwo (UK: Anglia, Szkocja, Walia, NI)  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in