Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
praca na prze³omie 2006/2007 a podatek
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kasik



Joined: 29 Oct 2007
Posts: 2
Location: Katowice

PostPosted: Mon Oct 29, 2007 2:17 pm    Post subject: praca na prze³omie 2006/2007 a podatek Reply with quote

Pracowa³am w Anglii od lipca 2006 do po³owy pa¼dziernika 2007 roku. Dopiero wróci³am do kraju i nie zap³aci³am podatku. Chcia³abym to zrobiæ dla w³asnego spokoju, ale nie wiem, jakich kar mogê siê spodziewaæ za niez³o¿enie deklaracji podatkowej w terminie. Czy rozliczaj±c siê dochodów uzyskanych w w/w terminie biorê pod uwagê jedynie okres VII-XII 2006? (Dochody, za które powinnam zap³aciæ w Polsce podatek). Czy wystarczy mi do tego payslip z dat± wystawienia 31.12.2006?
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Mon Oct 29, 2007 8:02 pm    Post subject: Z³o¿enie zeznania po powrocie Reply with quote

W zeznaniu podatkowym powinna pani wykazaæ jedynie dochody uzyskane w roku 2006, czyli do koñca grudnia 2006. Od dochodu do opodatkowania odejmuje Pani kwotê zwolnienia (30 diet dziennych = 30 x 32 = 960 funtów) i wynik deklaruje Pani jako dochód. Obliczony podatek pomniejsza Pani o kwotê podatku zap³aconego w UK w tym czasie (PAYE). Sk³adki na National Insurance nie s± podatkiem.

Powinna Pani z³o¿yæ zeznanie z wyja¶nieniem, ¿e przebywa³a Pani za granic± oraz wyraziæ ubolewanie z tego tytu³u i zapewniæ, ¿e podejmie Pani wszelkie kroki, aby taka sytuacja nie powtórzy³a siê w przysz³o¶ci. Nale¿y równie¿ wyst±piæ z wnioskiem o odst±pienie od karania, ze wzglêdu na szczególne okoliczno¶ci zwi±zane z pobytem za granic±, które uniemo¿liwi³y Pani z³o¿enie zeznania w terminie (np. nie mia³a Pani dostêpu do formularzy ani mo¿liwo¶ci ich z³o¿enia itd). Mo¿e Pani równie¿ wskazaæ na trudn± sytuacjê maj±tkow± jako argument za odst±pieniem od ukarania. Warto wskazaæ, ¿e zeznanie sk³ada Pani niezw³ocznie po powrocie do kraju.

Urzêdy skarbowe stosunkowo czêsto odstêpuj± od karania.

W takiej sytuacji najprawdopodobniej jedyn± konsekwencj± bêdzie zap³acenie odsetek od 1 maja 2007 do dnia zap³aty. Mo¿e siê jednak zdarzyæ, ¿e zostanie Pani ukarana grzywn±, której wysoko¶æ wynosi kilkaset z³otych, w zale¿no¶ci od sytuacji maj±tkowej podatnika.

Powy¿sze nie bêdzie mia³o zastosowania, je¿eli urz±d skarbowy ju¿ wszcz±³ postêpowanie przeciwko Pani. Wtedy konsekwencje mog± byæ du¿o bardziej dotkliwe. Jest to jednak stosunkowo ma³o prawdopodobne.

Warto tu zaznaczyæ, ¿e za okres do koñca 2006 roku nie op³aca sie Pani odzyskiwaæ podatku z zagranicy, dlatego ¿e kwota zwrócona, a odliczona w Polsce od podatku, musi zostaæ zap³acona w Polsce. Natomiast, bêdzie mia³o sens wyst±pienie o zwrot podatku zap³aconego w roku 2007, gdy¿ te dochody s± w Polsce zwolnione i uzyskanie zwrotu podatku nie zwiêkszy Pani zobowi±zañ podatkowych w Polsce.

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np.:
www.zwrotpodatku.jobland.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kasik



Joined: 29 Oct 2007
Posts: 2
Location: Katowice

PostPosted: Tue Oct 30, 2007 12:27 pm    Post subject: Reply with quote

Dziêkujê za odpowied¼. Mam jeszcze nastêpuj±ce pytania w zwi±zku z tematem:

1. Czy mogê obliczyæ wysoko¶æ podatku do zap³acenia przy zastosowaniu 30% warto¶ci diety? (Próbowa³am obydwu sposobów i drugi jest dla mnie znacznie korzystniejszy.)

2.Co z przys³uguj±cymi kosztami uzyskania przychodu? Czy mogê sobie odj±æ 102,25 z³ za ka¿dy miesi±c pracy?

3.I czy przeliczam funty na z³otówki wg kursu z dnia otrzymania ostatniej wyp³aty w 2006 roku (31.12.), czy te¿ powinnam przeliczyæ otrzymane pieni±dze stosuj±c warto¶æ kursu z dnia otrzymania ka¿dej poszczególnej wyp³aty (w moim przypadku - co dwa tygodnie)
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Wed Oct 31, 2007 1:08 am    Post subject: Reply with quote

[quote="kasik"]Dziêkujê za odpowied¼. Mam jeszcze nastêpuj±ce pytania w zwi±zku z tematem:

1. Czy mogê obliczyæ wysoko¶æ podatku do zap³acenia przy zastosowaniu 30% warto¶ci diety? (Próbowa³am obydwu sposobów i drugi jest dla mnie znacznie korzystniejszy.)

[b]To nie jest kwestia wyboru. W 2006 mo¿na by³o odliczyæ 1 dietê za ka¿dy dzieñ pobytu, nie wiêcej ni¿ ³±cznie 30 diet dziennych (30% diety obowi±zuje od 2007 roku). Mimo ¿e tak by³oby korzystniej, to za 2006 odlicza Pani wy³±cznie 30 diet dziennych. [/b]

2.Co z przys³uguj±cymi kosztami uzyskania przychodu? Czy mogê sobie odj±æ 102,25 z³ za ka¿dy miesi±c pracy?

[b]Tak. Ustawa nie ogranicza prawa do odliczenia kosztów wy³±cznie do pracy w kraju.[/b]

3.I czy przeliczam funty na z³otówki wg kursu z dnia otrzymania ostatniej wyp³aty w 2006 roku (31.12.), czy te¿ powinnam przeliczyæ otrzymane pieni±dze stosuj±c warto¶æ kursu z dnia otrzymania ka¿dej poszczególnej wyp³aty (w moim przypadku - co dwa tygodnie)

[b]Zgodnie z ustaw± - wg kursu z dnia otrzymania:

[i]Art 11.
3. Przychody w walutach obcych przelicza siê na z³ote wed³ug kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, og³aszanych przez bank, z którego us³ug korzysta³ podatnik, i maj±cych zastosowanie przy kupnie walut. Je¿eli podatnik nie korzysta z us³ug banku, przychody przelicza siê na z³ote wed³ug kursu ¶redniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, og³aszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrze¿eniem ust. 4.
4. Je¿eli bank, z którego us³ug korzysta podatnik, stosuje ró¿ne kursy walut obcych i nie jest mo¿liwe dostosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na z³ote przychodu uzyskanego przez podatnika, stosuje siê kurs ¶redni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, og³aszany przez Narodowy Bank Polski[/i].[/b]

[/quote]

[color=red][b]Polecam równiez (dotyczy ju¿ 2007 roku):
www.mf.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=133&id=78320[/b][/color]

==================
UWAGA. Jobland.pl nie jest biurem doradztwa podatkowego i nie mo¿na traktowaæ powy¿szej informacji jako porady prawnej lub podatkowej. Powy¿sze prosimy traktowaæ wy³±cznie informacyjnie i pogl±dowo. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za decyzje podjête na podstawie tych informacji. Czêsto z pozoru drobne szczegó³y mog± wiele zmieniaæ w kwestiach podatkowych. W indywidualnych przypadkach nale¿y skorzystaæ z porad licencjonowanego doradcy podatkowego lub ksiêgowego, który udzieli porady odpowiednio do szczególnej sytuacji danej osoby. W sprawach rozliczeñ i zwrotu podatku z zagranicy polecamy np.:
www.zwrotpodatku.jobland.pl
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sema4-81



Joined: 31 Jan 2009
Posts: 1

PostPosted: Sat Jan 31, 2009 2:45 pm    Post subject: Reply with quote

Wiatm i prosze o rade...
Dokladnie trzy tygodnie temu wróci³am do Polski, po 2letnim (i3 miesiecznym) pobycie w Anglii. Wyjechalam dokladnie 19 pazdziernika 2006 roku. Z tego co rozumiem mam obowi±zek rozliczenia sie z podatku w Polsce za te niespe³na 3 miesiace (do 01.01.2008)...
Czy musze wys³ac wszelkie payslipy za ten okres. Chcialam równiez dodac ze na poczatku mojego pomytu w Anglii zlozylam pewien wniosek (nie pamietam nazwy) o zaprzestanie pobierania mi podatku (do pewnej kwoty- chyba do 5000 funtów). Czyli przez te pierwsze trzy miesiace nie pobierali mi zadnego podatku.
Czy to ma jakis wplyw na moja sytuacje czy pomimo tego musze sie rozliczyc...chcialam sie rowniez dowiedziec jak duza kare bym otrzymala mniej wiecej gdym sie nie rozliczyla :? ...do konca grudnia zarobilam niespe³na 3 000 funtów.
Bardzo bylabym wdzieczna za udzielenie mi informacji na ten temat...z gory bardzo dzikeuje
Back to top
View user's profile Send private message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Sat Jan 31, 2009 6:14 pm    Post subject: Reply with quote

Przyznam ¿e pytanie nie jest dla mnie do koñca jasne. Niemniej, dochody z UK zosta³y w Polsce objête abolicj± podatkow±, w zwi±zku z czym nie bêdzie od nich podatku. O abolicji mo¿na przeczytaæ wiêcej:
http://www.powroty.gov.pl/powrotnik/podatki/abolicja/159.html
Na z³o¿enie dokumentów abolicyjnych jest z tego co wiem ostatni dzwonek.

Co do UK, to kwota wolna od podatku wynosi³a ok 4500-5000 funtów rocznie (w zale¿no¶ci od roku) i do tej kwoty nie ma zadnego podatku. Je¶li pobierano Pani podatek, to niewykluczone ¿e mo¿e Pani wnioskowaæ o zwrot podatku. Polecam us³ugi specjalisty.
http://www.zwrotpodatku.jobland.pl/podatek/index.php

Euro-Tax mo¿e te¿ Pani pomóc z dokumentami abolicyjnymi.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in